Започнати са преговорите за дългосрочен договор. Важно е да се каже, че договорът ще бъде директно между американската компания и „Булгаргаз“, няма да има посредници, подчерта премиерът. Природният газ ще се доставя с кораби, вероятно през терминалите на Гърция или на Турция, посочи той.
Успяхме да договорим цена, която е доста под пазарните цени в момента, каза Петков. И това, че успяхме да го направим и под цените на „Газпром“, е много важно, допълни той. По думите му е важно България да има най-ниските цени, българският бизнес да бъде конкурентноспособен, да имаме диверсификация и да сме сигурни, че доставките ни няма да спират едностранно. Договорихме количество, което е конкретно за България, което показва и подкрепата на нашите партньори, заяви Петков.
Продължаваме да очакваме азерското количество газ, отделно говорим и с други страни, така че никой да не си мисли, че заместваме един доставчик с друг, а ние избираме най-евтините цени от всички доставчици, посочи министър-председателят.
Кирил Петков определи посещението си в САЩ като ползотворно. Всички осъзнават, че в този момент, когато газът се спира едностранно от „Газпром“, всички възможни опции трябва да се използват, за да може българското население да се чувства сигурно и спокойно и да знае, че българското правителство работи за него, каза още премиерът.
Министър-председателят Кирил Петков беше на работно посещение във Вашингтон, където по покана на председателя на Мюнхенската конференция по сигурността Кристоф Хойсген участва в Лидерска среща на най-високо ниво. Той беше придружаван от министъра на енергетиката Александър Николов, министъра на отбраната Драгомир Заков, както и от заместник-министъра на външните работи Велислава Петрова. Посещението е и част от плана на правителството за координирано решаване на проблемите с газа и инфлацията чрез по-тясно взаимодействие с международните ни партньори.