„Тоест това са лица, които са пребивавали в страната и по някаква причина след 24 февруари се настаняват в хотелите и хотелите извършват разход за тях, респективно искат държавата да заплати помощта, която е обявена в програмата“, каза зам.-министърът.
Тя посочи обаче, че по смисъла на документите, те са недопустими, т.е. не се водят бежанци. Програмата е предназначена за бежанците от войната, които са влезли в страната ни след 24 февруари тази година. „Това е тежък казус, който предстои да обмислим, в това число с участието на останалите институции, защото те не са бежанци от войната, но бидейки настанени в хотелите, хотелите, хотелите са направили разход за тях, съответно решението, което ще вземем трябва да бъде справедливо“, каза тя.
Към момента в цифри равносметката показва, че са подадени 395 заявления на кандидати – лица, извършващи дейност в 506 обекта – хотели, апартаментни хотели, къщи за гости и 15 обекта собственост на държавни институции и общини. „Държа да направя уточнение, че заявленията са на лицата, извършващи дейност в обектите, а едно лице може да извършва дейност в няколко обекта“, каза Георгиева.
Разгледани са 328 заявления на кандидати за финансиране по програмата при първия цикъл на плащане. От тези 328 разгледани, 15 са за държавни и общински обекти и за тях средствата ще бъдат разплатени през юни. По останалите 313 заявления са изплатени 10 509 867, 20 лв. с ДДС, който за хотелските настанявания е 9%. „Тези 313 кандидати са получили финансова помощ от държавата и са заплатени за тях 241 052 нощувки. От тези 313 заявления, 85 кандидата са получили помощ в заявения от тях размер, 228 за получили помощ в по-малък размер от заявения“, обясни тя.