Huawei и нейният развоен център във Финландия ще работят с изследователи от Университета на Алто и Университета на Хелзинки, както и с 15 други участници1 в Лабораторията – банки и финтех компании от цяла Европа, сред които са българските дигитални портфейли iCard и Phyre, както и Raiffeisen Digital от Австрия, BLIK – водеща система за мобилни разплащания в Полша, и Neonomics – норвежки пионер в отвореното банкиране.
„Целта на Huawei е да предостави на потребителите съвременно изживяване, което наричаме Seamless AI Life и което включва и лесен, максимално удобен достъп до финансови услуги“, сподели Дерек Ю, Президент на Huawei Consumer Business Group за Централна и Източна Европа, Скандинавските страни и Канада. „Лабораторията за иновации в дигиталните финанси и сигурност е израз на нашата посветеност на нови идеи, които водят до решения, посрещащи изискванията на съвременните потребители. Силно сме развълнувани от всяко отваряне на врати към иновативни технологии и услуги от бъдещето“
Фактори, стоящи за цифровата трансформация
Целта на лабораторията Fin²Sec е да се фокусира върху три ключови за цифровата трансформация области – мобилните технологии, за да усъвършенства разплащанията и да подобри достъпа до тях от всяка възможна локация и при всеки възможен сценарий; иновации, които улесняват и опростяват потребителското изживвяване; и партньорства, които обединяват усилията на бизнеса, банките, академичния и технологичния опит в полза на разработването на по-добри универсални решения.
“Като глобален лидер в изследователската и развойна дейност в индустрията, с дългосрочна стратегия за ивестиране в R&D, Huawei е в отлична позиция да стартира и направлява Fin²Sec инициативата“, коментира Уанг Ейменг, Президент на развойния център на Huawei във Финландия. „Дигитализацията на икономиката може да успее, само когато ключовите играчи в областта на изследователската дейност, образованието и съответните индустрии работят заедно по общи R&D проекти“, допълва той.
1 Компаниите, към този момент изразили желание да участват и да си сътрудничат в рамките на инициативата Fin²Sec, са Copenhagen Fintech, SOK, Intesa Sanpaolo, PAYSERA, VIA BILL, Smart ID, Neonomics, iCard, Virtual Cards S.R.L, Sirumobile, Phyre, BLIK, Raiffeisen Digital, Fidesmo.
“Според мен, това което липсва в отвореното банкиране, са незабавни разплащания и незабавен сетълмент. Ние поддържаме SEPA Instant и други локални система за незабавни разплащания, но те имат ограничено покритие. Понастоящем няма действаща единна европейска система за обработка и заверяване на разплащания в реално време. Трябва да вземем предвид и държавите и валутите извън Европа. Ако всички държави и валути са свързани в единна система за незабавни разплащания, отвореното банкиране може качествено да подобри потребителското изживяване“, сподели в рамките на конференцията Явор Петров, Изпълнителен директор на iCard.