Отварят детски градини и ясли на 5-и април

0
85

Децата в детските градини и яслите ще се върнат от 5-и април. Това каза министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов. Ресторантите с открити площи и градини също ще отворят в началото на месеца.

След пролетната ваканция на 12-и април присъствено ще продължат да учат и част от учениците от 1-и до 12-и клас. Проф. Ангелов уточни, че от 5-и до 12-и април с просветния министър Красимир Вълчев ще изготвят график как се връщат те, като ще се предържат към плана, който беше досега.

„Следим числата на 12-часова база. Рано да говорим още за какъвто и да е било график“, заяви здравният министър.

До 12-и април във вузовете също остава сегашната форма на обучение – присъствено обучение само за част от специалностите. „След 12-и обсъждаме да се върнат и всички, които не могат да проведат в електронна среда обучението си, всички практики и изпити”, заяви здравният министър.

От 1-и на 30% от капацитета си ще работят театрите. Преди това бяха на 50%, припомни Ангелов.

По отношение на фитнесите и дали да работят на 30% от капацитета си, ще се вземе решение до обяд преди до края на днешния ден да бъде качена заповедта. Най-вероятно това ще бъде факт, каза здравният министър.

Разхлабването на мерките няма да засегне моловете и големите магазини. Те няма да отворят в началото на месеца.

„Най-вероятно ще се направи изключение за големите магазини, които могат да осигурят пространства на открито”, каза проф. Ангелов.Нощните заведения също остават затворени. Мероприятия на закрито няма да се провеждат до края на април.

Решаващият фактор за отпускането на мерките било мнението на експертите. „Здравето на хората има няколко характеристики – физическа, психическа и социално благополучие. Ние трябва да се грижим за всички тези фактори, когато отпускаме мерките, прави го отговорно и последователно”, обясни здравният министър.

Главният държавен здравен експерт доц. д-р Ангел Кунчев подчерта, че трябва да имаме предвид, че около 1- 1,5 млн. български граждани са имунни и са защитени.

„250 000 от тях са преболедували, но реалната бройка е около 500 000, което не е малко, и 450 000, защото са имунизирани. Тази бройка ще расте на ден със средни по 10-15 000”, каза той. Това било достатъчно, за да намали темпа на нарастване – нещо, което наблюдаваме последните дни.

„Отваряме само това, което не крие риск. В заведенията само откритите пространства, фитнеси, спортни зали и танцови – там, където хората, могат да намерят някакъв отдушник от безкрайната умора от всички мерки, които търпят вече година”, заяви още доц. Кунчев.

Здравният министър увери, че изборите ще бъдат безопасни. „Всички мерки, необходими за безопасното провеждане на изборите, са взети. Тези под карантина или изолация ще бъдат обслужени от мобилни секции, има срокове, в които трябва да подадат заявления, за да могат да гласуват и общините да вземат необходимите мерки”, каза проф. Ангелов.

Отново затягане на мерките ще има, когато заболяемостта продължи да расте рязко нагоре, каза доц. Кунчев. „Това е нещо, което към момента сме преодолели, вървим към плато”, заяви той и обясни, че заболяемостта не е еднаква навсякъде. Затова навярно ще има райони, в които мерките ще бъдат разхлабени по-рано.

По думите на проф. Ангелов въпреки големия брой настанени в болница, здравната система се справя с натиска по-добре от предходната вълна.

„Сега имаме много по-голям брой пациенти в лечебните заведения, но системата се справя. Преди наблюдавахме закъснели линейки с необслужени пациенти, но това не се случва сега, болниците се справят. Успяхме да подготвим всичко онова, което беше необходимо за третата вълна”, каза здравният министър.

Във всички лечебни заведения имало повишено потребление на кислород, но те го получавали навреме.

„Ако се окаже, че има лечебно заведение в страната фирма, която го снабдява с кислород забавя доставките, няма да се поколебая да издам заповед за износа на кислород”, заяви проф. Ангелов.

По думите му броят на хоспитализираните на национално ниво започва да намалява. „В Кюстендил такъв тип тенденция се наблюдава от седмица. В някои други градове също се наблюдава подобна тенденция. Надяваме се да сме на най-високата точка на пика”, каза още той.

Доц. Кунчев коментира, че данните дават общата картина, но има разлики в страната. „ 2/3 от областите няма проблем нито с леглата, нито с натоварването. Да, натискът в момента е по-голям, но възможността на системата да го поеме е още по-голяма от натиска. Дори и за най-натоварените области като София, Шумен, откази, за разликата от миналата година, няма. Болниците намират начин да се справят”, обясни той.

203-ма са починалите днес, но те са вкарани в системата от различни дни и данните се нанасят със закъснение. „На 29-и са починали 71 души,на 28-и са починали 66 души, на 27-и са 38, на 26-и са 28. Ситуацията е тази”, обясни проф. Ангелов.

Министърът обясни, че 23 РЗИ-та вече са получили ваксини на „Пфайзер”, ще получат още 5. Ще започне разпределянето и на „Модерна”. Април страната ни очаква общо 700 000 дози ваксини. Това количество може да бъде увеличено след края на преговорите за допълнителните 10 млн. ваксини. Затова и властите са положителни за темповете, с които ваксинацията у нас ще продължи.

„Април ще има избор на ваксини“, обясни доц. Кунчев. Затова ще трябва да продължи да се работи по мотивацията на хората да се имунизират, за да се достигнат 70%.

„Следващите два месеца основната ни цел ще е да върви ваксинация чрез лични лекари, електронната система и „зелените коридори”“, каза главният държавен здравен инспектор.

Той допълни, че все още не могат да довършат 1-ва и 2-ра фаза, защото излизат желаещите в здравна система, сред училите и от социалните домове. Доц. Кунчев разкри, че причината за бума на болни в социалните домове е персоналът, който е внесъл заразата.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук