БСП сезират ЕК за условията на концесията на летище „София“

0
8866

От БСП ще внесат сигнал до Генерална дирекция „Конкуренция“ на ЕК във връзка с условията за концесията на летище „София“, където имало намеса на държавата. Това обяви Елена Йончева на брифинг и припомни, че срокът за концесията е до 5 февруари, като няколко пъти е бил удължаван.

Нарушенията са свързани с това, че в радиус от 100 км от летище „София“ никой концесионер няма право, с участието на държавата или самостоятелно, да изгражда летище. Това дава предимство на бъдещия концесионер в рамките на 35 години минимум София да има само едно летище без развитие с оглед на пътникопотока.

Отчуждаването на терени ще се извършва от държавата за сметка на концесионера, като разходите ще се приспадат от инвестицията, заложена в концесионния договор, тълкуват социалистите.

Проблем се оказва и така наречената Квалифицирана законодателна промяна, тоест след сключване на договора, ако държавата направи законодателна промяна, касаеща летищни оператори, концесионерът ще има предимство пред другите конкуренти само за това, че държавата е предприела законодателни промени.

Държавата е задължена да изгражда и поддържа допълнителни пътища с държавни средства? Помощ на концесионера за получаване и подновяване на разрешения. Такива условия досега държавата няма в други клаузи по договори с частни фирми, уточниха от БСП.

Според тях е нарушено правото на ЕС. Договорът, според социалистите, представлява „28 страници с нарушения на правни норми“. С писмо до премиера Борисов БСП ще настоява за спиране на концесията.

Йончева коментира и казуса с предоставянето на 1,3 млрд. лева от държавата на дружеството „Автомагистрали“. Депутатът определи процедурата като схема за грабеж и голямо ужилване на българския данъкоплатец.

Според нея само с този пример, противоречащ на всяка европейска практика и без работен проект, да се дава цена за 134 км 1,3 млрд. лева, ГЕРБ доказва, че е антиевропейска партия.

„За да бъде извършена схемата, трябва да се наеме държавна фирма, която да няма капацитет да извършва подобно строителство, а да разпределя 1,3 млрд. лева на свои фирми“, коментира Йончева.

В случая, по думите й, „Автомагистрали“ АД не разполага със строителна техника. Държавната фирма не обявява обществена поръчка, а раздава средствата чрез рамкови договори.

Припомняме, че идеята за концесия на летище София бе възобновена веднага след формиране на третия кабинет „Борисов“ и в началото на май 2017 г. Ивайло Московски обяви намеренията на правителството да възобнови процедурата, спряна от служебния кабинет на Огнян Герджиков.

Месец по-късно Московски посочи септември 2017 г. като срок за възобновяване на процедурата, с международен консултант. Летище София е един от един от най-големите държавни активи, с изключение на енергийните.

Πpи пъpвoтo oтвapянe нa пpoцeдypaтa дъpжaвaтa пoиcĸa oт ĸoнцecиoнepa плaщaнeтo нa пъpвoнaчaлнa cyмa oт 550 милиoнa лeвa, 480 млн. oт ĸoитo тpябвa дa бъдaт пoлзвaни зa пoĸpивaнe нa дългoвeтe нa БДЖ. Гoдишнaтa ĸoнцecиoннa тaĸca тpябвaшe дa бъдe пoнe 9,9 милиoнa лeвa, a инвecтицитe – пoнe 306 милиoнa лeва.

Министерството на транспорта е получило и анализ, поръчан на Световна банка и Eвpoпeйcĸaтa бaнĸa зa възcтaнoвявaнe и paзвитиe.

Това ще е втори опит летище „София“ да се даде на концесия, след като процедурата бе спряна от служебното правителство на Румен Радев, като преди това имаше и обжалване в Комисията за защита на конкуренцията.

Синдикалните организации са против отдаването на концесия с аргумент, че държавата ще е само на загуба. Според плановете с приходите от концесия трябва да се оздравят Българските държавни железници.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук