Специализираният наказателен съд да забрани на арестуваните бивш районен кмет на „Младост“ Десислава Иванчева и нейната заместничка Биляна Петрова да напускат страната. Искането е от Спецпрокуратурата към Специализирания наказателен съд, съобщи БНР.
Искането на спецобвинението ще се гледа от съдия Иво Хинов във вторник.
Припомняме, че на 16 ноември магистратът промени мерките за неотклонение на двете от „задържане под стража“ на „домашен арест“, но прокуратурата светкавично протестира определението и Апелативният съд спря изпълнението му.
Юристи коментираха, че е прецедент да се иска ограничителна мярка, каквато е зaбpaнaта зa нaпycĸaнe нa cтpaнaтa, при положение че Иванчева и Петрова продължават да са в ареста.
Междувременно бившият пиар на столичния район „Младост“ Петър Кърджилов призова за ежедневни бдения пред сградата на Съдебната палата в София между 17 и 19 часа всеки ден.
По-рано през деня стана ясно, че вxoдът пpeд дoмa и ĸaнтopaтa нa извecтния cтoличeн aдвoĸaт Иpeн Caвoвa (адвокат на Биляна Петрова) ca ocъмнaли, oблeпeни c нeйни нeĸpoлoзи. B тяx , ĸaĸтo мy e peдът „c пpиcĸъpбиe“ ce cъoбщaвa зa ĸoнчинaтa й, изpeдeни ca й „cъpдeчни“ cъбoлeзнoвaния, става ясно от социалната мрежа Фейсбук.
„Държавният тероризъм вече се разпростира и върху адвокатите в опит за налагане на страх у гражданите пред монопола на властта и стимулиране на покорство пред държавно организирани актове на насилие“, пишат защитниците на Иванчева и Петрова.
Припомняме, че Десислава Иванчева беше избрана за кмет на столичния район „Младост“като независим кандидат през ноември 2016 година на вълната на протестите срещу презастрояването на квартала. Тогава тя спечели 59.82% от вота на гласоподавателите.
На 17 април Иванчева беше арестувана показно на бул. „Васил Левски“ в центъра на София. В колата на кметицата бяха открити 70 000 лева, които тя взела като подкуп, според прокуратурата.
Заедно с Иванчева беше задържана и заместничката ѝ в „Младост“ Биляна Петрова. От ръцете на двете жени бяха взети натривки, а парите бяха броени пред тях в продължение на часове.
Действията на органите около ареста на Иванчева продължиха близо 10 часа, което предизвика вълна от възмущение относно начина, по който тя е задържана. Излязоха и твърдения на сподвижници на кметицата, че по нея не са открити следи от белязани пари с натривките.
Стана ясно и че Иванчева не е получила правото да извика адвокат в продължение на няколко часа.
Макар и да бе обявено, че ще се провери дали при задържането на Иванчева е имало нередности, на практика такава проверка не бе разпоредена. На 21 април председателят на Комисията за незаконно придобито имущество (КОНПИ) Пламен Георгиев заяви, че арестът на Иванчева е бил редовен, както законът задължава.
През май месец магистратите решиха да отстранят Иванчева от длъжност, а Столичният общински съвет избра Румен Русев за изпълняващ длъжността районен кмет на „Младост“.
Друг скандал около ареста на Иванчева се разгоря на 1 август, когато тя бе заведена в болница, окована във вериги и на краката.
На заседанията до момента свидетелски показания дадоха както бизнесменът Александър Ваклин и съпругата му, така и главният архитекст и настоящият кмет на столичния район „Младост“ Румен Русев. Последните двама потвърдиха, че преписки по време на управлението на Иванчева са бавени. Самият Ваклин обаче не сведетелства Иванчева и Петрова да са му искали пари или подкуп за издаване на разрешително.