Ако българските хакери на кредитни и дебитни карти бяха инвестирали в себе си и образованието, а бяха се вкарали в „Гугъл“ и „Фейсбук“, щяха да са много богати и нямаше да лежат в затвора.
Така премерът Бойко Борисов приветства посетителите на откриването на фестивала Webit, явно желаейки да ги окуражи по пътя на образованието и развитието.
Борисов и припомни и времето, когато е бил главен секретар и когато българите са били на първо място в света по източване на кредитни карти – „много преди светът да заговори за киберзащита, българските деструктивни хакери подложиха на риск кредитните карти“. Премиерът обаче е горд, тъй като България вече е извън черните списъци и е една от най-успешните страни, които се борят с тази престъпност.
Верен на стила си Борисов си спомни времето, когато на това място е била пустош, а през улицата отсреща – разпадащи се казарми.
„След десет години тук има зали, които не се ползват само за спорт или концерти, ами и за Webit – а от другата страна е София Тех парк – десетки фирми, и то високотехнологични, направихме и технопарк в Божурище“, посочи Борисов.
От 1-ви до 10-ти клас – това са най-важните десет години за учениците, обясни Борисов, затова и решението е да се инвестира много в учителите, не само в заплащането, а в тяхната квалификация, в образованието на децата.
Борисов е уверен, че няма да ни чакат десетилетия да се развиват технологиите: „те вървят шеметно и бързо, много по-бързо отколкото от първия компютър „Правец“, чак след това минаха години – да дойде следващият“.
„Сега в рамките на дни се развиват технологиите и ние трябва да подготвим нашите деца да отговорят на тези предизвикателства“, заяви министър-председателят.
Той благодари затова, че има възможност цяла Европа да говорим за – Дигиталната асамблея, която също е в София и за Webit.
Борисов не пропусна да благодари на спонсорите на събитието.
„С техните пари може да се получава всичко това“, заяви Борисов. Използвайки фактът, че предходният говорител бе един от спонсорите – Mastercard – Борисов си спомни успехите на българските хакери, но и успехът на България да е извън черните списъц
Борисов се обърна и към младежите – участници във фестивала с призива: „Използвайте своята сила, талант, обучение. Българинът е с много особено мислене и затова „е толкова иновативен.
Сега имаме редкия шанс не само да сме тази седмица дигитална столица на Европа, а с балканския дигитален хъб – България да е в центъра на следващите няколко години, в които да го развие.
„Само преди няколко години тук и отсреща бяха поляни и ливади, а сега е събрал елитът на високите технологии в София“, заяви Борисов и призова образователния министър „Краси Вълчев“, когото вижда в залата, да разкаже всичко, „което правим там (бел.ред. в образованието.