ИЗВЪНРЕДНО В ДЕЙЛИ ПРЕС! БСП внесе в КЕВР 200 000 подписа срещу сделката за ЧЕЗ

0
9837

Депутати на БСП, водени от Жельо Бойчев, внесоха 200 хил. подписа в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Те искат разтрогване на сделката за продажбата на ЧЕЗ на дружеството „Инерком“. Подписката бе внесена и с помощта на 20-ина представители на младежката организация на Левицата.

Подписите са събрани са за около 2 месеца в цяла България. От БСП искат КЕВР да влезе в новите си правомощия и по чл. 21 и сделката да бъде прекратена.

„Не мисля, че някой може да ограничи конституционните права на българските граждани да се подписват под която и да е подписка“. Така Жельо Бойчев, който бе председател на временната комисия за ЧЕЗ в парламента, отговори на нападките на ГЕРБ за това, че подписите не са събирани сред клиенти на ЧЕЗ, а и в други области на страната.

Подписката на БСП за ЧЕЗ е национална, заяви Бойчев.

Червените се надяват, че КЕВР ще може да се намеси в сделката. Защитаваме интереса на българските граждани, подчерта Бойчев. Една сделка е приключена при прехвърляне на активи, а такъв акт в момента няма.

„Защитаваме интереса на българските граждани, подчерта Бойчев. Една сделка е приключена при прехвърляне на активи. Такъв акт в момента няма“, допълни той.

Според Бойчев вчерашното решение на Народното събрание дава конкретни ангажименти на Министерския съвет. „До края на годината МС трябва да ревизира и допълни постановлението, което касае обектите от значение за националната сигурност, включвайки основни активи и дейности на електроразпределителните предприятия. Това ще гарантира сигурността на българските граждани и в бъдеще няма да бъдем свидетели на такива ситуации“, категоричен бе Бойчев.

Очаква се информация от БНБ за участието на български банки във финансирането на сделката за ЧЕЗ Груп – България, допълни Бойчев.

Според депутата Стоян Мирчев подписката е подкрепена и от членове на правителството на Бойко Борисов.

Жельо Бойчев поиска правителството да изкупи дела на ЧЕЗ и енергоразпределителното дружество да стане държавно.

По-рано днес лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че комисията за ЧЕЗ е дала добри резултати.

„Тя събра онази информация, която липсваше и по която имаше противоречие“, заяви лидерът на левицата. От заседанията на комисията станало ясно, че правителството е знаело за сделката с ЧЕЗ от доклади на службите ни и от писмо, изпратено до кабинета от чешка страна.

По думите на Нинова една от констатациите от работата на комисията е, че „Инерком“ не отговаря на изискванията в стратегията за инвеститор, защото се изискват 700 млн. лв. собствен капитал, а фирмата има само 50 000 лв. собствен капитал. Българската фирма също така трябва да има определен дял от доставки в енергетиката, а „Инерком“ няма такъв дял, заяви лидерът на БСП.

Нинова коментира и доклада на главния прокурор за „Инерком“ и свързаните с нея фирми. Оказало се, че фирмите, свързани с дружеството на Гинка Върбакова, имат 15 предварителни производства, проверки за измами, безстопанственост и други. „Това надежден инвеститор ли е“, попита Нинова.

Лидерът на БСП е категорична, че поведението на ГЕРБ около сделката с ЧЕЗ е съмнително. По думите й от ГЕРБ криели информация, което показва тяхната заинтересованост сделката да не се освети и истината да не излезе наяве.

За да може занапред да не се случва това, което се случи с ЧЕЗ, левицата е подготвила списък от важни държавни инфраструктурни, здравни заведения и важни държавни сектори, които да влязат в забранителен списък, така че никой повече да не си позволява такива сделки, като тази с ЧЕЗ, допълни Нинова.

Припомняме, че вчера приключи дейността на временната комисия по случая ЧЕЗ. По мнението на Делян Добрев тя бе определена като „ялова“.

Тя беше създадена на 14 март, по предложение на БСП. Стана ясно, че държавата се отказа от участие в сделката за активите на ЧЕЗ в България, въпреки заявеното преди това намерение (отново изненадващо) да се опита отново да се върне в дружеството, както бе обявено след срещата между Гинка Върбакова и премиера Борисов в Министерски съвет.

Председателят на комисията Жельо Бойчев заяви, че ще иска удължаване на срока на работа на временната комисия, тъй като има факти, които са останали недоизяснени.

На 22 февруари 2018 г. стана ясно, че чешката ЧЕЗ е одобрила сделката за продажба на активите в България и купувача „Инерком Груп“. Последва скандал, който предизвика министърът на енергетиката Теменужка Петкова да подаде оставка, защото познава собственикът на фирмата Гинка Върбакова. Скандалът прехвърли границите на страната към Чехия.

След избухването на скандала управителят на дружеството, определено за купувач – Гинка Върбакова, проведе разговори с ЧЕЗ в Прага. Тогава от българското дружество „Инерком“ съобщиха, че процедурите по вече сключения с „Инерком“ договор продължават.

От интервю на Гинка Върбакова обаче стана ясно, че сделката за активите на ЧЕЗ може и да не минава за одобрение от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Това беше потвърденоот шефа на Комисията Иван Иванов.

От БСП започнаха подписка сред абонати на електроразпределителното дружествоза спиране на сделката и поискаха държавата да си върне контрола в енергетиката. Според социалистите зад Гинка Върбакова стои фигурата на правителството и поискаха намеса на контролните органи.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук