„Аз съм човек, който обича историческата памет да се пази. Днес в София идват лидерите на ЕС заедно с лидерите на Западните Балкани. Беше много трудно, хич не им се занимаваше на нашите хора, но накрая се съгласиха и не само това, приеха го присърце. Това се дължи и на Ангела Меркел, която след време не знам дали ще вземе Нобелова награда, но ще получи награда за приноса, който отдава за развитието на Западните Балкани. Ние трябва да й благодарим.“
Това заяви днес премиерът Бойко Борисов в речта си на конференцията „Диалог със Западните Балкани: Създаване на регион на растеж, сигурност и свързаност по пътя към Европа“.
Утре в София ще се състои среща на върха между 28-те страни членки на ЕС и шестте държави от Западните Балкани, пет от които са със статут на кандидати.
„Бавничко и с диалог, методично и капка по капка всички се съгласиха и до един ще присъстват на Съвета. Надавам се и колегите Зоран Заев и Алексис Ципрас да приключат със спора за името на Македония. Не им даваме акъл – само се надяваме. Сигурен съм, че Балканите ще бъдат едно изключително добро място за живеене в Европа“, продължи Борисов.
Той изтъкна, че БВП на Македония е 11 милиарда евро, на Сърбия – 41 милиарда, на Албания – 13 милиарда, на Косово – 8 милиарда, на Босна – 17 милиарда, а на Черна гора – 4 милиарда. Този на България е 57 милиарда.
Като население Западните Балкани са по-малки от Румъния. Като БВП са като Словакия.
„Къде е толкова страшно, защо толкова се плашите? Помагайте ни, защото ако ние, на Балканите, не си помогнем сами, и Господ не може да ни помогне“, обърна се Борисов към европейските лидери.
„Виждаме европейския влак и искаме да го хванем – заяви македонският външен министър Никола Димитров. – Ако не престанем да гледаме към грешния век, ще бъде истинска трагедия да не ни се позволи да започнем преговори по присъединяване.“
Българската външна министърка Екатерина Захариева предупреди, че отлагането до безкрайност на членството в ЕС със сигурност не само ще демотивира, но ще разгневи гражданите на държавите от Западните Балкани.
„Работата е не само да обясним защо е важно членството. Страните от Балканите трябва да покажат, че могат да правят реформи, да решават проблемите помежду си“, смята тя.
Бойко Борисов допълни, че срещата не се провежда в най-изгодния за Балканите момент:
„За голямо съжаление голяма част от вниманието ще е насочено към ядреното споразумение за Иран и търговското споразумение със САЩ.“
И припомни другите проблеми – „Брекзит“, убийства, побоища, войни и други такива бели„, които „генерират още по-голяма миграционна вълна“.