„Като че ли в момента най-силната опозиция на ГЕРБ и това, което най-много респектира ГЕРБ като опозиция, не е БСП, а това, което прави президентът Радев. И вижте какво се опитаха да направят БСП вчера на този митинг – започнаха да говорят за прожекторите и т.н. – тази реторика, която се използва от президента“, коментира пред БНР политологът Петър Чолаков.
Той не знае дали по този начин БСП не правят мечешка услуга на Радев, защото подкрепата, която той получава на президентските избори през 2016 година, а и неговият рейтинг надхвърля много пъти това, което има БСП. „Не знам дали опитът на БСП да се отъждестви с президента Радев няма да го окове в някакъв смисъл в електронната ниша на БСП, която е значително по-тясна“, допълни Чолаков.
„Дали няма да представлява проблем за неговия имидж това посещение, което той е заявил, че ще направи през този месец в Русия. Според мен – да, защото това изпраща много смесени сигнали. Позицията на българското правителство също е доста обтекаема в най-лошия смисъл на думата“, обясни Чолаков.
Според него това, „което видяхме по отношение на скандала „Скрипал“, отказът да бъдат експулсирани руски дипломати… Но виждате, че и самият президент също се опитва да прави един такъв външнополитически шпагат. Не мисля, че това е доброто решение в конкретната ситуация, в която имаме едно доста остро задълбочаване на противоречията между НАТО и Европейския съюз, от една страна, и Русия“.
Искането за оставка на зам.-председателя на парламента Емил Христов е поредна серия от партия шах между опозиция и управляващи, като „целта е да бъдат отстрелвани ключови фигури в лагера на противника“, добави социологът.
Той обясни, че „това, първо, се случи с председателя на парламента Главчев, който беше принуден да подаде оставката, след това стана с Валери Жаблянов – заместник-председателя от БСП в края на февруари, когато от опозицията оспорваха мотивите на ГЕРБ“.