Българското председателство ще даде приоритет на работата по законодателния пакет „Нова сделка за потребителите“ (ОБЗОР)

0
7586
Председателството на Съвета на ЕС идва в точния момент за България, защото страната може да покаже реалните постижения от Кохезионната политика, заяви представителите на Комисията по регионална политика

Конференция за защита на потребителите, посветена на най-актуалните новости, свързани с бъдещето развитие на европейската потребителска политика под наслов „Потребителското право и политика за защита на потребителите днес. Можем ли да се справим по-добре?“ се проведе в София. Участие в събитието взеха Вера Йоурова, комисар по правосъдие, защита на потребителите и равенство между половете, Емил Караниколов, министър на икономиката, Димитър Маргаритов, председател на Комисия за защита на потребителите, представители на научните среди и водещи експерти в областта на потребителската защита.
Участниците в конференцията обсъдиха Законодателния пакет „Нова сделка за потребителите“.

Коментирана бе необходимостта от прозрачност на онлайн пазарите, засилване и опростяване на изискванията за предоставяне на информация в законодателството за защита на потребителите, предвиждането на пропорционални ефективни и възпиращи финансови санкции за нарушения на законодателството. Новата Директива за защита на колективните интереси на потребителите също намери място в дискусията.

Председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов посочи, че санкциите за нелоялни търговски практики могат да достигат до 4% от годишния оборот на търговеца, което ще улесни контролните органи в усилията им да осигурят по-ефективна защита на потребителите.

„Ние многократно сме коментирали необходимостта от уеднаквяване на подхода при изчисляване размера на санкциите в посока на това те да представляват процент от годишния оборот на търговеца. Има значение дали едно и също нарушение е извършено от продавача в кварталния магазин, от голяма търговска верига или от оператор, който продава на световния пазар и търгува с милиони и милиарди потребители“, заяви Маргаритов.

Той допълни, че в момента КЗП е ограничена между санкции от 10 000 и 30 000 лв. за нелоялни търговски практики и по този начин няма справедливо възмездие за тези, който нарушавайки закона, уврежда интересите на стотици потребители и за онзи, който би могъл да увреди интересите само на няколко от тях.

По думите му новите правила ще защитят над 1,61 милиарда потребители на дигиталния пазар, а продажбите там възлизат на 1,9 трилиона долара с прогнози да нараснат до 4,6 трилиона долара до 2020 г. Те ще повишат и доверието им в този способ за търговия.

„Повече прозрачност в резултатите от търсенето в онлайн платформи ще даде възможност на потребителите да бъдат ясно информирани, когато резултат от търсенето се заплаща от търговец и относно основните параметри, определящи класирането на резултатите”, заяви Маргаритов.

Министърът на икономиката Емил Караниколов подчерта, че трябва да се осигури справедлив баланс между защитата на потребителите и интересите на търговците, като едновременно с това се засили доверието и правната сигурност за икономическите оператори и се насърчи развитието на трансграничната електронна търговия. „Българското председателство ще даде приоритет на работата по законодателния пакет „Нова сделка за потребителите“. Убеден съм, че законодателната инициатива на Комисията представлява добра възможност за подобряване на средата в Европейския съюз, както за потребителите, така и за предприятията и правоприлагащите органи“, посочи Караниколов.

По думите му потребителите трябва да се чувстват уверени, че могат да пазаруват свободно независимо от мястото, начина и средствата в рамките на целия многообразен вътрешен пазар, но също да са информирани за правата си и да бъдат запознати със средствата за правна защита, с която разполагат.

Европейският комисар по въпросите на правосъдието, потребителите и равнопоставеността между половете – Вера Йоурова посочи, че потребителят е по-слабата страна в отношенията с търговците и затова трябва да бъде защитен с по-силни мерки. Според нея това е възможност да се подават колективни искове от страна на потребителите, когато има нанесени вреди. „Налагаме и санкции, които ще бъдат в сила в при трансгранични нарушения“, заяви Йоурова.

Тя уточни, че насочват вниманието към потребителите в цифровата ера. По думите ѝ потребителят трябва да бъде информиран с кого сключва договори в такива платформи и какъв е адресът, на който потребителят може да се оплаче.

Йоурова подчерта, че искат потребителите да усетят справедливия ЕС в своята потребителска кошница. Тя уточни, че са приключили с методиката на проверяване и изпитване на качеството на храните. „Държавите членки ще определят сами ресорните органи, които ще упражнят тези мерки. Вече сме провели конкретни тестове и в България, и в други страни. Тестването бе извършено чрез различни методи. Така се стигна до призива за единна методика. Ще я предоставим на държавите членки, така че веднага могат да пристъпят към откриване на този проблем. Тогава могат да се проведат диалози с производителя. Той трябва да посочи обективни причини за различно качество“, допълни тя. По думите ѝ, ако те не предоставят доказателства, тогава отговорният орган ще определи производство.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук