Темата на DAILYPRESS.bg! Най-значителен е броят на укрилите се осъдени за престъпления против транспорта – 198 лица, което е около 1/5 от общия брой „бегълци от правосъдието“ (ОБЗОР)

0
9868

Главният прокурор Сотир Цацаров участва в заседанието на парламентарната Комисия по правни въпроси, където представи информация за дейността на прокуратурата и предприетите мерки в изпълнение на нормативната уредба за преодоляване на бягствата от правосъдие. 

Пресцентърът на ПРБ представи основните данни от извършената проверка в цялата страна за неприведени в изпълнение наказания лишаване от свобода, както и предприетите мерки от страна на прокуратурата в тази насока. 

Проверката е разпоредена със заповед на главния прокурор от 18 януари 2018 г. във всички първоинстанционни прокуратури на територията на страната.

Целта е установяване на всички осъдени лица, с наложено наказание „доживотен затвор“ или „лишаване от свобода“, които към 15 януари 2018 г. не са задържани.

В хода на проверката са задържани и приведени в местата за лишаване от свобода 24 издирвани лица. От общия брой незадържани 925 осъдени лица – 62 лица са с чуждо гражданство. 
Прокурорите са издали и изпратили за изпълнение 577 Европейски заповеди за арест по отношение на всички осъдени на лишаване от свобода за повече от четири месеца или с наложено по – тежко наказание, за които е установено, че пребивават на територията на държава членка на ЕС. 

Относителният дял на укриващите се в чужбина, незадържани (700 осъдени лица) спрямо обявените за издирване 917 осъдени лица, надвишава 75%. За част от тях са събрани данни за променена самоличност и използване на неистински документи за самоличност. 

Няма укрили се от правосъдието осъдени лица в района на районните прокуратури в Трън, Брезник, Кула, Благоевград, Сливница, Пирдоп, Етрополе, Поморие, Средец, Царево, Котел, Трявна, Тервел, Тутракан и Попово. 

Най – висок е относителният дял на неприведените в изпълнение наказания лишаване от свобода със срок до 1 година – около 40% спрямо общия брой неприведени наказания, резултат на значителния брой заменени наказания „пробация“. 

Относителният дял на неприведените в изпълнение наказания лишаване от свобода с размер над 10 години е по – малък от 5% (43). Спрямо 3 от укрилите се от правосъдие лица не са приведени в изпълнение наказания „доживотен затвор“. 

Най – значителен е броят на укрилите се осъдени за престъпления против транспорта – 198 лица, което е около 1/5 от общия брой „бегълци от правосъдието“ (925). Сравнително висок, а и с близки стойности е и броят на осъдените за кражби – 168 лица и за престъпления, засягащи половата неприкосновеност – 153.

Работата на прокурорите в страната по изпълнение на влезли в сила присъди е организирана и се извършва в съответствие с утвърденото и актуализирано, в съответствие със законодателните промени, Указание за дейността на прокуратурата по надзора върху изпълнение на наказанията и другите принудителни мерки.

Получените присъди се завеждат, разпределят и докладват на определени на принципа на случайния подбор прокурори в деня на постъпването им. Преобладаващата част от тях се привеждат в изпълнение веднага, а останалите – в седмодневния срок по чл. 416, ал. 6 НПК.

Въпреки доброто и ползотворно взаимодействие с Дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ при МВР, затрудненията при изпълнението на съдебните актове произтичат най – вече от укриването на лицата извън страната, тъй като е необходимо не само да бъдат установени на съответната чужда територия, но и да се предприемат съответни на законодателството действия по предаване. Не са редки и случаите, при които е обективно невъзможно предаването на осъдените лица, въпреки че издирването е дало положителен резултат.

Изключително ниска е ефективността на оперативно–издирвателните мероприятия на територията на страната. Трудностите произтичат от липсата на възможности за използване на СРС, а и за проследяване и анализиране на информацията от мобилните оператори. 

Ръководството на прокуратурата е предприело следните организационни мерки: 

1. Изменение и допълнение на Указанието за дейността на Прокуратурата по надзора върху изпълнение на наказанията и другите принудителни мерки в следните насоки: 

– създаден е механизъм за незабавно предприемане на действия и от прокурор от ВКП или съответната окръжна или апелативна прокуратура след получаване на решение, с което влиза в сила осъдителна присъда, и издаване на разпореждане за привеждане в местата за лишаване от свобода на осъдени на „лишаване от свобода“ или друго по – тежко наказание; 

– създаден е Електронен регистър на осъдените лица с неприведени в изпълнение наказания „лишаване от свобода“ или „доживотен затвор“, поради невъзможност да бъдат издирени и задържани в срок по-дълъг от един месец, след изпращане на присъдата на съответната Областна служба „Охрана“ при Министерство на правосъдието или на съответните служби при Министерство на вътрешните работи.. В регистъра се генерират автоматично данни чрез Унифицираната информационна система на ПРБ за: осъденото лице; последния му известен адрес; неприведените в изпълнение наказания; датата на обявяване за издирване и № на телеграмата, с която е обявено за ОДИ; датата на издаване на ЕЗА или молба за екстрадиция; датата на обявяване за издирване чрез Интерпол/ШИС; последна актуална информация от издирвателните действия.  Своевременният обмен на информация със служителите на ГД „Охрана“ при Министерство на правосъдието и ГД „НП“ при Министерство на вътрешните работи ще бъде обезпечен посредством предвидената възможност за техен достъп до информацията в Електронния регистър. 

2. По инициатива на Главния прокурор е създадена съвместна работна група от прокурори, представители на Министерство на вътрешните работи и Министерство на правосъдието, която следва да подготви проект на Инструкция по приложението на чл. 418 НПК[2], включително и на експертни предложения за изменение на Закона за специалните разузнавателни средства и на Закона за електронните съобщения, които да позволят използване на СРС и данните от мобилните оператори при издирване на „бегълци от правосъдие“.

3. Главният прокурор е отправил предложение до министъра на вътрешните работи за създаване на открит, общодостъпен сайт /“издирва се“/, който да съдържа данни, включително и снимки, на всички издирвани от МВР лица – не само на бегълците от правосъдие, а и на обявените за издирване по молба на техни близки, както и изчезнали лица. 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук