В банковата система се натрупва кредитен риск, а когато кредитирането се увеличава, съществува опасност да се натрупат нови лоши заеми.
За това предупреждава банките управителят на БНБ Димитър Радев в първото за тази година издание на тримесечния бюлетин на Асоциацията на търговските банки.
Кредитната активност на банките се увеличи, а необслужваните кредити продължиха да намаляват, оценява Радев изминалата 2017 г.
Управителят на централната банка подчертава, че брутните необслужвани кредити в България са адекватно покрити с обезценки и капиталов излишък, но все още делът им остава над средния в Европейския съюз.
Затова той оценява като логични усилията на банките да намаляват необслужваните кредити в техните баланси, включително чрез продажби на портфейли с такива кредити.
Според него изминалата 2017 г. е потвърдила положителните тенденции в банковата ни система. Печалбите в сектора са доближили исторически най-високите равнища от периода преди глобалната криза.
Показателите за капиталова адекватност и ликвидност останаха високи и надхвърлят средните в ЕС.
Перспективите за банките през 2018 г. остават положителни на фона на благоприятното развитие на макроикономическата среда, смята управителят на БНБ.
Той специално подчертава, че ниските лихвени проценти по активните операции на банките, заедно с лимитираните възможности за оптимизация на разходите ще оказват натиск върху рентабилността на банките. Затова водещ канал за повишаване на приходите е ръстът на кредитирането, смята той.
Стабилното състояние и потенциалът на българския банков сектор обясняват инвеститорския интерес към него, констатира Радев. Затова през тази година е възможно да станем свидетели на нови сделки по трансформация на собственост в банки у нас, в това число и чрез сливания или придобивания.
Това според гуверньора на централната банка може да доведе до допълнителна консолидация в сектора, основана на чисто пазарни механизми, процес който БНБ подкрепя, завършва анализът на Димитър Радев.
/24часа