Извънредно в DAILYPRESS.bg! Край на споровете: Нено Димов с важни новини за втория лифт на Банско, вицепремиерът Валери Симеонов благодари на Борисов (ОБНОВЕНА

0
10786

Министърът на екологията Нено Димов съобщава решението на МС за втория лифт на Банско след продължилото час обсъждане конкретно на този казус от министрите. На заседанието беше внесена и приета точка, която ясно възлага на министъра на околната среда и водите при наличие на инвестиционен интерес за изграждането на нова кабинкова линия в ски зона Банско да се предприемат спешно всички мерки по екологичното законодателство, така че такава да бъде направена във възможно най-кратък срок.

Това стана въпреки липсата на точката в началото. Припомняме, че както агенция „Дейли Прес“ съобщи той получи един час да проучи щекотливата тема за Пирин и да представи окончателна позиция.

Премиерът Бойко Борисов бе дал този краен срок на министъра, след което започва обсъждането на спорната точка. Тя не беше в дневния ред на днешното последно заседание на кабинета, което приключи преди минути. Извън дневния ред, след 11,30 ч. започна обсъждането на новия план за управление на Пирин.

Премиерът е казал, че има пълно доверие на Нено Димов и затова министърът ще носи отговорност оттук-нататък за бъдещето на парк „Пирин“.

„Днес МС прие и двете точки, които внесох в заседанието“, обясни след края на заседанието Димов.

„Едната точка е свързана с изменението на Плана за управление на Национален парк „Пирин“, подготвеното през 2013 година, минало и прието от Висшия експертен екологичен съвет. Подписано е от тогавашния министър на околната среда и водите и не е стигнало до МС поради смяната на правителствата и служебното правителство“, посочи Нено Димов.

„В последствие беше решено, че трябва да се изчака новият План за управление на „Пирин“, който обаче през март влезе в съдебна фаза, която не е ясно кога ще свърши. През ноември кметът на Банско поиска от министъра на околната среда и водите да завърши процедурата, започнала през 2013 година“, припомни министърът.

При инвестиционен интерес двете решения на МС отварят възможността за изграждането на втора кабинкова линия и решаването на един проблем, за който има голямо съгласие, че е крайно време да бъде решен“, заяви Нено Димов.

„Това е отваряне и към развитието на ски спорта в Банско, а може би и добър сигнал за развитието на ски спорта в България като цяло. Това е един много удачен момент, в навечерието на новия ски сезон, една добра новина за всички скиори“, каза още той.

„Искам да подчертая, че каквото и инвестиционно намерение да има, какъвто и проект да бъде зададен, ще мине през цялото екологично законодателство. Става дума за ОВОС, екологична оценка и оценка за съответствие. Именно тези екологични процедури ще кажат как евентуалното изграждане на втори кабинков лифт и необходимостта от прилежащата инфраструктура трябва да бъде компенсирана в останалата част на Национален парк „Пирин“, обясни той.

„Планът за управление определя режими, а ако има конкретни инвестиционни намерения ми е възложено да предприема спешно всички мерки по екологичното законодателство“, уточни подробно Нено Димов.

Валери Симеонов заяви, че с това решение ще стане възможно да има условия за планински туризъм в Пирин, след като се изготви необходимата оценка. „Днес обсъждахме и другите планински зони, както и лифтовете на Витоша. Да се поздравим с този успех.

Всички, които сме тук и колегите от МС, сме „за“ природата в Пирин. Никой не може да си присвоява правото като единствен говорител и като последна инстанция да говори, че природата на Пирин трябва да бъде спасена. И ние искаме да спасим природата на Пирин, може би от псевдоеколозите. С тези точки на заседанието се надяваме да нарушим старата народна поговорка „Вода гази, жаден ходи“.

Условията за зимен туризъм в България са перфектни, те не отстъпват по никакъв начин на световно известните планински курорти. Към тях трябва да добавим и обаянието на чудесната българска природа, която вече ще стане достъпна за по-голям кръг от хора“, заяви Валери Симеонов.

„С решенията на МС правим една сериозна крачка не по отношение на решаване на проблема със ски зона Банско, а като цяло за създаване на условия за планинския туризъм в Пирин“, обясни вицепремиерът.

„Предстои да подходим по същия начин по отношение на другите възможни планински курорти в Стара планина, Родопите и Витоша“, посочи той и допълни, че е обсъждано и възстановяването на държавния лифт на Витоша.“, заяви Симеонов.

„Задружна дружина планина повдига.

Решенията днес дават възможност за допълнително икономическо развитие на Югозападна България. Въпросът с изграждането на втората кабинка, с развитието на зимния и летния туризъм, е и въпрос на икономическо развитие. Ако продължим в този смисъл и занапред една цялостна концепция за развитието на планинския туризъм и в Родопите, в Рила и Стара планина, във Витоша, това ще бъде от полза за хората, които обичат планината и спорта. Ще осигури поминък, развитие и нормален стандарт на живот и на българските граждани в тези региони“, заяви на свой ред вицепремиерът Красимир Каракачанов.

„Искам да благодаря на премиера Борисов, който демонстрира национално отговорно поведение. За мен отпадат всякакви притеснения, свързани с тази тема. Той е внесъл тази втора точка за лифта на Банско и е ясно каква е позицията му“, допълни още вицепремиерът Симеонов.

Ето и цялото решение на правителството:

Правителството прие изменения и допълнения в Плана за управление на Национален парк „Пирин“ в частта „Норми, режими, условия и препоръки за осъществяване на дейностите“.

Проектът за промяна на Плана за управление е внесен от община Банско и е разгледан на заседание на Висшия експертен екологичен съвет при МОСВ. Той е в съответствие с решенията на Комитета за световно наследство, които допускат развитие на съоръжения за ски спорт в т. нар. „буферна зона“ на обекта на световното наследство – Пирин, съвпадаща по граници с туристическата зона, за която се отнасят одобрените промени. Те ще позволят на община Банско да изготви план за развитие на туристическата зона, включваща ски зоната над града, която обхваща само 2% от НП „Пирин“.

Кабинетът възложи на министъра на околната среда и водите, при наличие инвестиционен интерес за изграждане на нова туристическа кабинкова линия в ски зона Банско и съпътстващата я инфраструктура, да предприеме спешни действия за съгласуване по реда на екологичното законодателство на всички необходими устройствени планове и инвестиционни предложения.

Промените в Плана за управление на НП „Пирин“:

 1. В точка 1:

а) в подточка 1) накрая се добавя „освен допустимите в съответните зони“.

б) подточка 6) се изменя така:

„6) „Изкуствено осветление на територии извън Зоната за туризъм и Зоната на сгради и съоръжения“.

 2. В точка 14 се създава подточка 10):

„10) Водохващане“.

 3. В точка 16 се създават подточки 11) и 12):

„11) Дейности по изграждане на писти и строителство на въжени линии и съпътстващата ги техническа инфраструктура, съгласно одобрени устройствен план или изменение на такъв план и инвестиционни проекти/намерения, въз основа на влезли в сила крайни актове за одобряване/съгласуване по процедурите за екологична оценка и оценка на въздействието върху околната среда по реда на глава шеста от Закона за опазваме на околната среда и/или по процедурата за оценка за съвместимост по Закона за биологичното разнообразие“.

12) Изкуствено осветление за целите па обслужване на обекти по т. 11)“.

 4. В точка 17 се създава подточка 11):

„11) Дейности по разширение на писти и строителство на въжени линии, в рамките на границата на зона III – Зона за туризъм, съгласно одобрени устройствен план или изменение на такъв план и инвестиционни проекти/намерения, въз основа на влезли в сила крайни актове за одобряване/съгласуване по процедурите за екологична оценка и оценка на въздействието върху околната среда по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда и/или по процедурата за оценка за съвместимост по Закона за биологичното разнообразие“.

 5. В таблица 32 „Разрешени дейности на територията на парка по зони“, на ред 9 „Строителство, ремонт и реконструкция т. V. 9.“, в колони 3 „IIа Зона за опазване на горските екосистеми и отдих“ и 5 „III Зона за туризъм“, „тиретата“ се заменят с цифрата „3“.

 6. В точка 76, накрая се добавя „и зона III – Зона за туризъм“.

 7. В точка 77, подточка 13) се изменя така:

„13) Дейности по изграждане и разширение на ски писти и строителство на въжени линии и съпътстващата ги техническа инфраструктура в рамките на зона Ill-Зона за туризъм и в затворената от външните й граници зона IV-Зона на сгради и съоръжения, съгласно одобрени устройствен план или изменение на такъв план и инвестиционни проекти/намерения, въз основа на влезли в сила крайни актове за одобряване/съгласуване по процедурите за екологична оценка и оценка на въздействието върху околната среда по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда и/или по процедурата за оценка за съвместимост по Закона за биологичното разнообразие“/Източник и снимки: Информационна агенция ПИК.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук