Омбудсманът предлага часове по киберсигурност в училищата

0
1293

100 000 са профилите на педофили във Facebook, а три четвърти от децата са склонни да споделят лична информация в интернет. Това каза националният омбудсман Мая Манолова по време на форум във връзка с насилието.

За да се научат децата как да се пазят, тя предлага в училищата да се въведат часове по киберсигурност, а здравното и сексуалното образование да станат задължителни.

Насилието у нас се случва най-вече в семейна среда и след това се пренася в училищата, стана ясно по време на форума. Всяка трета жена в България търпи насилие в собствения си дом, сочат данните за миналата година на фондация „Партньори – България“.

Според националния омбудсман Мая Манолова парламентът трябва спешно да ратифицира т.нар. Истанбулска конвенция, регламентираща защитата на пострадалите. „Сега научавам, че има намерение тя да бъде ратифицирана, но без предварително да се направят съответните промени в законите, което ще бъде доста тревожно и отново ще е израз на един формален подход“, заяви Манолова.

Промени в законодателството ще има, заяви на свой ред зам.-министърът на правосъдието Десислава Ахладова. „Основно са измененията в Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс както и измененията в Гражданско-правната уредба“, уточни тя.

„75% от нашите деца са склонни да споделят лична информация в Интернет. Над 100 000 профила на педофили са регистрирани в социалната мрежа Facebook. Само 25% от децата, които са в интернет, споделят своите приключения в това пространство, със своите родители“, обобщи тревожната статистика Манолова.

Според омбудсмана, за да се научат децата да се пазят, трябва да се въведат часове по киберсигурност, а здравното и сексуалното образование да станат задължителни.

/дарик

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук