Умъртвиха всичките 11 000 пекински патици, заразени с птичи грип

0
1004

 

Всичките 11 000 патици, отглеждани в засегнатото от вируса на птичи грип стопанство край добричкото село Стефаново, бяха умъртвени в петък и в събота, съобщи директорът на Областната дирекция по безопасност на храните д-р Анелия Андонова. Патиците са умъртвени от Българската агенция по безопасност на храните, като са спазени изискванията за хуманно отношение към животните. Умъртвяването е извършено чрез газ, обясни директорът на ОБДХ. След умъртвяването се пристъпва към почистване и дезинфекция. Труповете на птиците са загробени в терен, близо до фермата. Площадката е одобрена от съответните институции – РЗИ, Басейнова дирекция, БАБХ и др. Теренът е малко извън фермата, но няма свободен достъп до него. Той ще бъде обозначен.

Развъдният център за пекински патици е собственост на фирма „Мейпъл Лийф Полтри” ЕООД и е един от най-големите в света. Според неофициална информация, щетата за собственика възлиза на над 1,5 млн. долара.

От фермата за запазване на генофонда на пекинската патица са били взети проби от всяко хале и всички са положителни. Все още се води проучване, което да установи каква е причината за заразата, тъй като обектът е нов – открит е миналата година, с висока степен на биосигурност, без достъп на животни и хора, обясни д-р Андонова.

Във фермата се произвеждат яйца, които се продават на международния пазар. Месо, живи птици и тор не са изнасяни. Яйца са изнасяни до появата на съмнението за болестта, като до този момент немска лаборатория е издавала документ, че не са заразени.

Проби са взети и от фермата за гъши дроб „Насто пет” край Стефаново, но те са отрицателни. Собственикът е взел всички мерки за биологична сигурност, обясни д-р Андонова.

Според нея, няма опасност заразата да се разнесе. На подхода са поставени постове на МВР, за да се ограничи достъпът до фермата. Определена е 3-километрова предпазна зона и 10-километрова зона за наблюдение около констатираното огнище на заболяването. Забранено е движението на птици и продукти от тях в и от предпазната и наблюдаваната зона. В двете зони се забранява търговията и предвижването на домашни, диви и други птици и яйца за разплод, както и разселване на птици за подновяване на дивечовия запас. Извършват се ежедневни клинични прегледи отглежданите в останалите селища на територията на област Добрич.

Живеещите в с. Стефаново отглеждат 770 птици. Следи се дали има птици на открито, дали фуражът е прибран.

Засилени са надзорът и мерките за биосигурност в птицевъдните ферми, както и при водните басейни, където е силно концентрирана популацията на диви птици. „Яйца и птици – Зора” – Дончево е на границата на 10-километровата зона. Там мерките за биосигурност са непрекъснати, посочи д-р Андонова. Ежедневно се извършва контрол в 10-километровата зона.

На този етап няма засегнати хора и няма опасност за потребителите. Вирусът на инфлуенцата може да предизвика леко протичащо респираторно заболяване. Евентуалното заразяване може да случи, когато се вдиша контаминиран прах от фермите или при пряк контакт на хората със заразени птици, уверяват от БАБХ.

/монитор

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук