Румъния ще приеме закон за ваксините в опит да спре епидемията от морбили, която причини смъртта на 32-а души. Данните на министерството на здравеопазването показват, че броят на ваксинираните в Румъния спада непрекъснато, а нивата на смъртност от морбили са в пъти по-високи от средните за Европейския съюз.
Румъния няма и национална база данни с децата, които подлежат на ваксинация, а десетки села в страната са без достъп до основно здравеопазване. Особено застрашено от зарази е ромското малцинство. В опит да се справи с проблема румънският министър на здравеопазването обяви, че в най-скоро време ще бъде предложен законопроект за ваксините и уволни регионалните здравни инспектори в местата с ниска степен на ваксинация. За да се спре разпространението на морбили, е необходимо поне 95% от населението да е преминало през двустепенна имунизация. През 2016 г. 86% от румънците са имали първата доза от ваксината, а 67% – и втората.
Румъния не е изолиран случай. Правилата за ваксинация се затягат в цяла Европа, където отказът от имунизации повиши значително заболеваемостта от морбили, варицела и заушка, сочат данните на европейски център за превенция и контрол на болестите.
През последните години дебатът „Ваксините – задължителни или препоръчителни“ е особено актуален. Избухването на епидемии на иначе лечими болести обаче кара властите във все повече държави да задължат родителите да имунизират децата си. Сред последните беше Германия, където семейства, които отказват консултация за ваксиниране, ще бъдат глобявани./дарик