Жителите на Обзор излязоха на протест в опит да спасят Морската си градина от застрояване.
Един от най-красивите морски паркове може да се превърне в заден двор на 6-етажен хотел. Над 600 кв метра публична общинска собственост са продадени за жълти стотинки и после неколкократно препродадени между фирми на една фамилия. След повече от 10 години инвеститорът решава да строи.
Сделката за над 600 кв. метра от парка е сключена през 2003 г.. „Златното“ парче на брега на морето е оценено на 45 лева квадрата.
„Това е публична общинска собственост и такова решение на Общински съвет тогава няма, обясни бившият общински съветник Пенка Аврамова.
Техните претенции са, че общината незаконно е изградила целият този парк, съоръжения, алеи и т.н., обясни началникът на ТСУ в кметството на Обзор Божидар Димов.
В сделката попада и част от плажа на Обзор, който е държавна собственост.
В Обзор не познават кандидат-инвеститорите. Те не присъстват на делата, които общината завежда, за да си върне парка. Отказват и контакт с медиите.
„Превъртяно е мястото за около 1900-2000 лева през няколко фирми, за да се заличат следите“. Ако този парцел и тези физически лица надскочат общината и държавата, ще ни се смеят и в Зимбабве”, коментира кметът на Обзор Христо Янев.
Това е на път да се случи, след като Административният съд в Бургас отсъди в полза на частниците – теренът бил не за парк, а за бар.
Хората са събрали над 1300 подписа. Настояват сделката да бъде обявена за нищожна. Готови са в разгара на лятото да блокират пътя за Варна.
Единственото успокоение за местните е, че все още няма издадено разрешително за строеж. Съдбата на Морската градина сега е в ръцете на Върховния касационен съд./бтв