Митничари хванаха 31 600 опасни спинъри в Русе, София и Летище-Варна през последния месец, съобщиха от Агенция „Митници“ .
Според становището на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН), основните проблеми, свързани с тези продукти, са наличието на завишени норми на тежки метали, лесното отделяне на малки части, които създават риск от поглъщане при деца, а при светещите видове съществува проблем с батериите, които са лесно достъпни и липсват указания за смяната им.
Специалистите препоръчват, ако все пак ще си купуваме спинър, да се следи за CE маркировка, за указания и ограничаващи знаци, че е забранено за деца под 3 години, както и за обозначен вносител и производител. Трябва да се внимава и при употреба, защото тогава вече има и вероятност за нараняване на остри части от тялото. Например при изпускане и силно въртене той може да удари окото на човек и да го увреди. При изделията с батерия трябва да се следи тя да е достъпна само с инструмент или с две независими движения. Лесното отваряне и достъп до нея крие опасност от поглъщане от деца, което може да се окаже фатално.
Държавната агенция и митниците са спрели на граничните ни пунктове и други артикули като запалки, фойерверки, електрически и газови уреди, които крият различни рискове за безопасността и здравето на потребителите, уточняват от митницата./монитор