Плажовете в Слънчев бряг и Несебър пълни с народ, откриха сезона предсрочно

0
1030
Плажовете в Слънчев бряг и Несебър са препълнени с народ. Наплива на летовници принуди концесионерите да заработят предсрочно. Най-много плажуващи има на Северната ивица в Слънчев бряг. Там вече има и спасители, въпреки, че плажът ще бъде официално открит на 1-ви юни. Оказа се, че морските гардове са по вишките още от преди две седмици. „Извикахме спасителите на работа от 15-ти май, защото има много туристи по плажа и е задължително да се осигури безопасността им“, обясниха от стопанисващата фирма „Булимпекс” АД. На практика Северният плаж в Слънчев бряг не само, че е готов за сезона, но и работи на пълни обороти. По цялата ивица са поставени чадъри и шезлонги, пясъкът е обезпаразитен и почистен. По 8 лева броят летовниците за чадър и шезлонг, което с два лева по-евтино от миналата година.
За безопасността на плажуващите са осигурени 22 поста с по двама спасители. На ивицата е изграден медицински пункт с мобилен реанимационен екип и линейка.  Свободната зона за безплатно плажуване е повече от 50%.
На пясъка вече работят и всички атракциони. Туристите избират между двадесет вида забавления. Екстремна подводна акула, скоростни джетове и водни парашути са част от развлеченията, които вдигат адреналина. В морето има още рингобалони, банани и моторници за разходки.
Този сезон Северният плаж е изцяло променен и с нова визия. По разпореждане на новия наемател „Булимпекс” АД много от незаконните барове и ресторанти, изградени незаконно върху пясъка бяха премахнати. „Дадохме обещание, че ще преобразим плажа и го изпълняваме стриктно. Останалите незаконни заведения, които не успяхме да съборим, заради влизането на забраната за строителство, ще бъдат премахнати след края на туристическия сезон. Изпълнили сме всички изисквания, съгласно наемния договор и догодина ще кандидатстваме за „Син флаг”. Но най-важната ни задача в момента е да гарантираме живота и здравето на туристите и да не допуснем инциденти”, казаха от стопанисващата фирма.
Южният плаж в Несебър също е готов за сезона и на практика вече работи. Поставени са чадърите и шезлонгите, а от 1-ви юни ще заработи реанимационен пункт, оборудван с реаномобил според последните изисквания на наредбата. На плажа са разположени тринадесет спасителни поста, поставени са чисто нови душове, необходимия брой съблекални и тоалетни. Изградена е изцяло нова инфраструктура, а по пясъка вече са поставени чадъри и шезлонги. Водните спасители ще са по двама на пост. Заедно с тях ще работи и един старши спасител. Има и спасителна бърза лодка, медицинската помощ ще е безплатна на плажа. За трудноподвижните туристи и за майки с бебешки колички са изградени специални подстъпи към ивицата и морето.
За любителите на адреналина са осигурени интересни и вълнуващи атракции. На плажа ще има две модерни нови водни бази със сърф училища. Воден парашут, рингове, банани и още много развлечения очакват летовниците. Цените за чадър и шезлонг ще са по 8 лева и няма да бъдат увеличавани, гарантират от стопанисващата фирма „Ауто фактор“.
 „Заварих плажа с купчини боклуци, ръждясали чадъри. Всичко е почистено перфектно, чадърите са заменени с нови. Нова машина ще чисти и пресява всеки ден пясъка. Повишени са мерките, гарантиращи спокойствие на ивицата“, заяви стопанинът Кирил Спасов. На плажа отварят врати и екзотични заведения,  които създават неповторима островна атмосфера. Те са проектирани така, че подчертават уникалния див пейзаж на ивицата и провокират усещане за чистота и спокойствие.
Коренно различна е ситуацията в община Бургас, където 15 плажа остават неохраняеми. Сред тях са четирите ивици в Сарафово и Северният плаж в Бургас. „Ситуацията със Северния плаж е много неприятна. Това е най-големия плаж и е недопустимо  да остане без стопанин и спасители. Дори и да се отдаде под наем, поне един месец време трябва за подготовка, а сезонът вече започна“, коментира д-р Андрей Найденов, председател на общинската комисия по водно спасяване.
Само преди ден стана ясно, че столичната „Съмър Инвест” е спечелила търга за Северният плаж в Бургас. Процедурата обаче не е финализирана, тъй като не е ясно дали фирмата ще плати тръжната цена и дали няма да има обжалване. Дотогава бургаският плаж остава непочистен и неохраняем.

„Съвместно с община Несебър се предприемат действия за промяната на цялостния облик на Слънчев бряг. Кметът ме информира, че на територията на курорта са издадени 190 заповеди за премахване на незаконни обекти, като 180 незаконни обекта вече са премахнати“, съобщи междувременно министърът на туризма Николина Ангелкова вчера. Ангелкова коментира, че има правила и те трябва да се спазват. По думите й на морския плаж „Слънчев бряг-север“ са премахнати 1500 кв. м незаконни преместваеми обекти. А съвместните действия по премахването на нерегламентираните постройки ще продължат от 1 октомври.

Категорично няма да има заведение на скалите над плажа на с. Лозенец, заяви министърът. И уточни, че проверката на ведомството е показала, че координатите, които са представени в схемата, се разминават с реалното фактическо положение. Тя подчерта, че първоначалната схема, предоставена от наемателя, ще бъде отменена. Необходимо е да се извърши ново заснемане на терена, за да бъде променена кадастралната карта.

По повод темата за къмпингуването министърът на туризма информира, че предстои работната група, която бе създадена, да рестартира своята дейност. По този начин ще се препотвърди взетото решение при предишното обсъждане по отношение на това какво трябва да бъде възприемано като къмпингуване, къде може да се осъществява то. Във връзка с контрола в тази сфера Николина Ангелкова акцентира, че първо трябва да има ясни правила, а след това ще се извършват и съответните проверки. Задължително е да бъде улеснен режимът за изграждане на къмпинги, подчерта Ангелкова. И уточни, че ще бъдат направени промени в Закона за устройството на територията.

Стана ясно още, че през периода януари-април 2017 г. общият брой посещения на чуждестранни туристи в България е 1 575 635, като ръстът спрямо същия период на 2016 т. е 16,7%. Само през месец април в страната се отчитат 496 171 посещения на чуждестранни туристи. Увеличението спрямо април 2016 г. е над 10%.

По думите на министъра, основен приоритет в работата й е развитието на планинския туризъм. Тя коментира още, че за министерството това е приоритетна тема, по която се работи целогодишно. Необходимо е да се намери балансът между околната среда и развитието на туризма, защото те са взаимносвързани. Все още достъпът до планините е изключително труден. Най-вече поради липса на лифтове и влекове, които са едни от най-зелените видове транспорт, уточни Ангелкова.

Страната ни има изключителен потенциал да развива културно-историческия туризъм, каза министърът по време на работна закуска с посланиците у нас, която се организира от ресорното ведомство. На събитието присъстваха около 50 ръководители и представители на дипломатическите мисии. По думите й тенденциите сочат, че все повече туристите не просто избират България за своята ваканция, а искат да получат знания за нея, да се докоснат до автентичното, до историята.

Пред ръководителите на дипломатическите мисии Ангелкова отново подчерта, че основната цел на Министерството на туризма е страната ни да бъде целогодишна устойчива туристическа дестинация – България на четири сезона, като действията са насочени към достигане на позиция в топ 5 на страните от Югоизточна Европа./монитор

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук