Тунелът „Витиня“ ще бъде пуснат в експлоатация, след като съоръжението се ремонтира близо година. Това съобщи регионалният министър Николай Нанков по време на инспекция на място. През юли се очаква колите да минават както през обновения „Витиня“, така и през втория „Ечемишка“, който също се обновява в момента. Това ще се случи само при пълна мобилизация и 24-часов режим на работа на екипите, за да пусне движението и да се улесни трафикът по магистралата.
До момента на тунела са извършени около 65% от предвидените дейности. Тунелът е с нова хидроизолация, дренажни и колекторни системи, водопроводи и т.н. Финансирането на ремонтно-възстановителните дейности през 2017 г. е осигурено от бюджета на АПИ. Ремонтът в тръбата за Варна започна на 27 юни миналата година. Той включва възстановяване и усилване на тунелната облицовка, хидроизолация, обновяване на пътната настилка, на електрическата и вентилационната инсталация, ново LED осветление, системи за видеонаблюдение и пожароизвестяване. Обновяването на съоръжението продължава по-дълго от първоначално предвиденото поради по-големия обем работа, която бе установена, че е необходимо да се извърши в хода на ремонта. Сроковете бяха удължени и заради изключително тежките метеорологични условия през зимните месеци. Тунел „Витиня“ е в експлоатация от 1984 г., като последният му ремонт е преди 27 г., когато е извършено осушаване на облицовката в съоръжението. До приключване на строителните работи преминаването през съоръжението ще се осъществява двупосочно в тръбата за София.
За избягване на ремонтите може да се използва и алтернативното трасе, което започва при 30 км на магистралата, минава през Ботевград и след това се връща на аутобана. В края на март първокласният път София – Ботевград в района на АМ „Хемус“ бе ремонтиран. Настилката е изкърпена, поставени са нови ограничителни системи и хоризонтална маркировка, за да пътуват шофьорите по-безопасно. Преди да бъде пуснато движението в тунела обаче предстои затваряне и на лявата тръба на „Витиня“.
Плановете са да бъде направен кратък ремонт, за да се обезопаси съоръжението. А през септември се планира да бъде напълно затворен за движение вторият тунел на магистрала „Хемус“. Предвижда се трафикът да се спре след 1 септември, за около 3 месеца. В този период идеята е да се направи връзка между двете тръби на съоръжението, както и съвременна звукова сигнализация. Целта на ремонтите е тунелът да отговаря на всички съвременни изисквания за този вид съоръжение. Държавата може да печели повече от половин милиард лева годишно от тол такси, каза регионалният министър пред Нова ТВ. И припомни, че досега процедурата е била обжалвана осем пъти. А държавният и общественият интерес са свързани с внедряването на тол таксите, посочи Нанков. По думите му второкласната и третокласната пътна мрежа са в лошо състояние поради недофинансирането на пътния сектор. И в настоящия мандат сред основните приоритети в работата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще бъдат пътищата, включително изграждането на нови отсечки от магистралния пръстен на страната, обясни министърът. Приоритетни остават завършването на магистралите „Хемус“ и „Струма“. Той коментира още, че изграждането на „Струма“ през Кресненското дефиле може да започне през 2019 година, ако бъдат ускорени процедурите, свързани с оценката на въздействието върху околната среда, както и обществените обсъждания. При старт на строителството тогава четиригодишният срок за завършване на отсечката е обозрим, спазвайки сроковете, няма да загубим европейско финансиране, увери регионалният министър./монитор