Археолози откриха древно селище край Дамяница

0
1072

Нови открития направиха археолозите на обекта край санданското село Дамяница, през който трябва да минава лот 3 на автомагистрала „Струма“, свързващ Благоевград със Сандански. В района се намира едно от най-големите праисторически селища в България и сега там се извършват усилени разкопки. Последните открития на археолозите са ценни находки от преди 7000 години, сред тях са предмети, свързани с обредния живот на древните хора населявали този район.

Екип от 65 археолози от цялата страна за първи път прави цялостно проучване на праисторическото селище край село Дамяница.То е на площ 200 декара, като почти половината от тях попадат в границата на магистралата. Последното откритие е опожарено жилище, което е около 35 квадратни метра. В него са разкрити термични съоръжения и запазени съдове.

Иван Вайсов, археолог, Национален археологически институт с музей към БАН: В този етап от праисторията на България това са били пещи, но в случая това са огнища, отворени огнища, опожарението сигурно е в някаква случайност е извършило и обитателите му са напуснали бързо. В центъра на жилището виждаме това огнище, в което са запазени 7 съда „ин сито“ вътре поставени, от двете му страни има също няколко съда изключително красиви, това е една кана с 2 дръжки, с едно квадратно устие, което е много типично за периода.

Последните археологически проучвания доказват, че селищата от периода на късния неолит – това е 5-то хилядолетие преди Христа, са се развивали на системата на малки квартали, каза археологът Иван Вайсов.

Намерените находки са с голяма историческа стойност, защото са свързани с обредния живот на праисторическите хора. Това са каменни тесли, различни инструменти, направени от кост или камък,част от гривна направена от мида. Сред най-ценните и уникални находки са керамичните човешки фигурки.

Малгожата Кулова, археолог, Регионален исторически музей – Благоевград: Тук се сблъскваме с един много интересен ритуал, една част от фигурки и то мъжки фигурки, които изключително рядко се намират, имат сложена върху глава маска на овен, най-вероятно това е свързано с култа към плодородие.

Близо 250 работници помагат на археолозите при разкопките и откриването на древни находки. Проучванията ще продължат до края на годината и след това теренът ще бъде освободен за строителството на магистрала „Струма“./бнт

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук