27 популярни и високопоставени французи се обявиха „ЗА“ избора на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН

0
1270

Второ гласуване за нов генерален секретар на ООН

Съветът за сигурност на ООН ще гласува днес за втори път в рамките на процедурата за отсяване на кандидатите за нов генерален секретар на световната организация.

От вчера кандидатите са с един по-малко, след като бившият външен министър на Хърватия Весна Пусич се оттегли от надпреварата. Пусич получи най-малко гласове преди две седмици при първото предварително гласуване в Съвета за сигурност.

Най-силна бе подкрепата за експремиера на Португалия Антониу Гутериш, следван от бившия словенски президент Данило Тюрк.

Подкрепяната от българското правителство Ирина Бокова дели третото място със сръбския дипломат Вук Йеремич и с македонския Сърджан Керим.

На решението на членовете на Съвета се опита да повлияе българският режисьор Евгений Михайлов, който изпрати донос срещу Ирина Бокова. Въпросът е дали адресатите ще бъдат достатъчно разумни да се абстрахират от личните нападки у нас и да вземат своето решение относно българския кандидат, съобразявайки се с качествата, които притежава за поста генерален секретар на ООН.

Мнозина смятат, че е крайно време високият пост да бъде зает от жена. До този момент в 70-годишната история на Обединените нации, всички осем генерални секретари са били мъже. Затова кампанията за избирането на жена за генерален секретар намира голяма подкрепа както в неправителствения сектор, така и от все повече страни-членки на ООН. Идеята, лансирана от британската неправителствена организация „One for seven billion“ кореспондира и с позицията на Москва – следващият генерален секретар на ООН да бъде представител на Източна Европа, а именно такава е Ирина Бокова.

Още през юли, на последното за сезона заседание на Европейския парламент, с голямо мнозинство бе гласуван докладът на Андрей Ковачев с препоръките на Европейския парламент до Съвета относно Седемдесет и първата сесия на Общото събрание на ООН. По време на изказването си евродепутатът застъпи позицията, че ЕС трябва да настоява новият генерален секретар на ООН да бъде жена и да бъде от Източна Европа. Тази позиция е залегнала и в доклада, където се призовава за нужда от реформа на Съвета за сигурност на ООН, на базата на широк консенсус за да отговаря по-точно на съвременните реалности и за да се осигури ефективната му работа срещу заплахите за международния мир и сигурност.

Междувременно 27 популярни и високопоставени французи се обявиха „за“ избора на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН, съобщава „Хъфингтън пост“. Изданието публикува цялото обръщение на обединените политици, интелектуалци, бизнесмени, след които са първата и единствена жена-премиер на Франция Едит Кресон, няколко бивши министри на Франция в различни сфери, музикантът със световна слава Жан Мишел Жар, писателката и философ от български произход Юлия Кръстева, директори в телекома „Ориндж“ и компанията „Кока Кола“, журналисти, общественици и др.

Те изброяват предизвикателствата пред света 70 години след създаването на ООН и 25 години след падането на Берлинската стена, свързани с транфрормации, изместване на геополитически баланс на силите, несигурността и нестабилността в различни части на света, бежанската криза, изменението на климата, тероризма и др., които „трябва да ни накарат да преосмислим нашия модел на развитие“.

„Мирът, сигурността и спокойствието стават все по-дори спокойствие изглежда все по-несигурни перспективи за обществата ни. Срещу тези нови предизвикателства пред човечеството има нужна от ООН, която показва практичност, легитимност и ефективност, казват още 27-ината и твърдят, че в този нов свят начело на ООН трябва да застане дипломат, опитев водач с доказани лидерски и управленски качества , ангажимент за справедливост и отчетност и твърда вяра в принципите на ООН.

Новият Генерален секретар трябва да се фокусира върху превенцията на конфликти и запазване на мира, но члер зачитане на културните разлики и разнообразие и създаването на общества, които не допускат екстремизъм и нетолерантност, пише още в изложението на французите, които вярнат, че Бокова е човекът, който може да отговори на тези изисквания.

В обръщението се припомня, че кандидатката от България е единствената дама в шорт листата на Съвета за сигурност на ООН, която се ползва с голяма подкрепа и е сред водещите кандидати за поста. Пише още, че Бокова владее четири от шестте езика на ООН, два пъти е избирана за Генерален директор на ЮНЕСКО чрез пряк вот сред държавите-членки на организацията, а концепцията на „този изключителен дипломат“ за развитие на ООН поставя на фокус спазването на мира, стабилността, добрите управленски практики, овластяването на жените и др.

Високопоставените франзуци разказват как начело на ЮНЕСКО Бокова се е справила с диалога между културите, справила се е с управлението без проблем, въпреки намаления бюджет на организацията, ценена е от политическите лидери на 5 континента заради уменията си на дипломат. Тя се ангажира с насърчаването на образованието и равенството между половете, борбата срещу екстремизма, тероризма, расизма и антисемитизма.

„Крайно време е една жена излезе напред в световната дипломация. Да даде на 3,5 милиарда жени в света на мястото, което заслужават в изграждането на бъдещето на идните поколения, заявяват френските общественици. „Ние сме сигурни, че е ООН и светът имат нужда от Ирина Бокова начело на ООН и призоваваме Съвета за сигурност на ООН да не пропуска тази историческа възможност“, завършва обръщението.

Утре се очаква да е третото тайно гласуване на представителите в Съвета за сигурност на ООН за предварителна класация на претендентите за Генерален секретар на ООН в Ню Йорк. Гласуванията в Съвета ще продължат, докато определен кандидат получи подкрепа от всички постоянни членове на Съвета за сигурност и от поне четири непостоянни страни членки. / КРОСС

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук