250 служители на МВР ще трябва да напуснат министерството от 1 януари 2019 г., като бъдат приети промените в Закона за държавния служител, предложени в преходните и заключителни разпоредби в Закона за бюджета за догодина.
Това призна пред БНР министърът на вътрешните работи Младен Маринов. Става дума за т.нар. „работещи пенсионери“ в системата – те ще трябва да бъдат съкратени. Тези хора в момента заемат позиции в администрацията на силовото ведомство, каза още министърът. Той обаче беше категоричен, че слуховете за съкращения на хиляди служители, ако промените в законодателството бъдат приети, не са верни.
„Тези слухове целят да създадат напрежение в системата. Едно такова напрежение ще е много лошо за функционирането на системата“, заяви Маринов.
По-големият бюджет на МВР догодина ще осигури развиване на политиките на министерството, а една от основните политики е за развиване на човешкия ресурс, заяви още вътрешният министър. И заговори за заплатите на полицаите:
„Полицаите наистина заслужават да взимат по-големи заплати. Те непрекъснато са изложени на риск, на нападения и съпротива. Тези пари няма да са дадени напразно. Заплатата и възнаграждението е едно от основните неща, които мотивират служителите. Увеличението ще е в рамките на тези 10% (предвидени за заплатите в бюджетната сфера – б.р.) Въпросът е как ще бъде направено увеличението. Някои от синдикатите предлагат да се помисли как да бъде диференцирано възнаграждението, така че хората да имат мотивация да израстват кариерно и да заемат длъжности, които към момента не са толкова привлекателни. Това са вътрешно организационни неща.“
Според Маринов административната реформа в МВР вече е направена и ако се говори за още реформи, те са в сферата на технологично обновление на министерството. Това трябвало да стане постепено, но първите крачки били направени.
Вътрешният министър каза, че от 1 година са отпуснати допълнително средства от около 6 млн., за които в момента е направена организация за тяхното усвояване:
„Обявени са обществени поръчки за закупуване на нови технологични средства за изследване на ДНК, кръв, следи, балистични експертизи. Това е в действие. Този процес ще продължи и с новия бюджет – по осъвременяване на материално-техническата база, с която работи Институтът по криминалистика“.
За ДНК-лабораторията министърът каза, че базата данни е пълна.
Проблемът е, че тя не е дотам автоматизирана, добави той.
Вътрешният министър съобщи, че в най-скоро време ще бъдат разплатени всички средства към съдебните медици, въпреки забавянето.