19-годишни мерцедеси возят депутатите

0
1215

Грохнали 19-годишни мерцедеси със среден пробег от 520 000 км продължават да возят народните представители. Това са най-старите автомобили в момента в парламентарния гараж, пише „Монитор“. Законодателната институция беше започнала да се освобождава от най-възрастните си возила, като дори беше дарила част от тях на различни институции.

Все още обаче няма как всички стари мерцедеси да бъдат пенсионирани, тъй като парламентарният автопарк няма да може да обслужва нуждите на законотворците. В момента на разположение на всички 240 народни представители има общо 80 возила, уточниха от администрацията на НС. Най-новите от тях са купените преди 5 години фолксвагени, които обаче също вече били навъртели среден пробег от 120 000 км.   Депутатите и в сегашното 44-о НС ударно използват парламентарните автомобили, показва справката, изготвена за изданието. За 3 месеца и половина – от 19 април, когато удари първият звънец на този парламент, до края на юли са били изминати в страната точно 387 432 км със служебните коли. Това означава, че законотворците са навъртали всеки месец разстояние, което се равнява на три обиколки на Земята по екватора. Първенец по пътешествия у нас е Нели Петрова от ГЕРБ, чийто избирателен район е и най-далече – Варна.

Тя е изминала за малко повече от три месеца 18 924 км с парламентарни автомобили. Отделно от това на нея са й били изплатени и 3290 лв. за бензин при воаяжите й със собствената й кола, както и още 488 лв. за самолетни билети. Втора в класацията на топпътешествениците с автомобили на НС е Ася Пеева от ГЕРБ, чийто избирателен район също е на морето – Бургас. От началото на мандата тя е изминала 18 159 км с лимузини на НС. Искрен Веселинов от „Обединени патриоти“, чийто избирателен район е Русе, пък е трети с навъртени 15 177 км. Доста е пътувала с парламентарни коли и шефката на земеделската комисия Десислава Танева. Въпреки че току-що роди близнаци, тя редовно идваше на работа през последните месеци, а явно и често се е прибирала до избирателния си район Сливен, като от началото на мандата е изминала над 10 000 км. Всички шефове на парламентарни групи пък са се отказали от екстрата да ползват парламентарни автомобили, като вместо това се возят в партийни или лични. Все пак лидерът на „Воля“ Веселин Марешки е „бръкнал“ в парламентарния бюджет за самолетни билети за пътувания в страната на стойност 883 лв. Услугите на парламентарния гараж през тази сесия е отказал и Данаил Кирилов от ГЕРБ, на когото като шеф на правната комисия му се полага возило. В предишния мандат обаче точно автомобилът, който ползваше той, стана обект на атака на анархист, като тогава младежът нападна паркираното празно возило с горелка и бе арестуван. На народните представители са им изплатени и общо близо 265 000 лв. за гориво в личните им автомобили. Най-сериозната сума – 4041 лв., е отишла за Красимир Янков от БСП, чийто избирателен район е Варна. Николай Александров от „Обединени патриоти“ пък е получил 3479 лв. за бензин, като той също пътува до морската столица за срещи с избирателите си.   По въздух най-много е пътувал соцдепутатът Георги Андреев от Варна, който е получил от началото на мандата 1738 лв. от НС, за да си покрие самолетните билети. Дора Христова от „Воля“ и Анелия Клисарова от БСП също често са се глезили с пътуване по въздух. Докато Нели Петрова води класацията на екскурзиантите в страната, то за воаяжите в чужбина тя се държи от Кристиан Вигенин от БСП, който и в предишния парламент често излизаше зад граница. В това НС той пое комисията по европейските въпроси и за малко повече от 3 месеца вече е отскочил до пет държави – Австрия, Беларус, Дания, Естония и Малта. За сравнение шефката на комисията по външна политика Джема Грозданова е ходила само до Белгия, а председателят на НС Димитър Главчев – до Словакия. Всъщност парламентарният шеф използва лятната ваканция през август за работни воаяжи, като през отпускарския месец отиде до Македония и Южна Корея.

До по-екзотична дестинация пък е ходил Джевдет Чакъров от ДПС, който е посетил Кот д’Ивоар, както и Андора и Испания. До САЩ от началото на мандата по работа е пътувала само лидерът на БСП Корнелия Нинова, а в Русия все още не е стъпил нито един законотворец от това НС, въпреки че групата за приятелство с тази страна е най-голямата в парламента – половината депутати членуват в нея. За задграничните командировки на избраниците парламентарният бюджет е олекнал с близо 125 000 лв.   Данаил Кирилов топоратор в НС Шефът на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ е топораторът в 44-ото народно събрание. Той буквално „превзе“ трибуната, след като настоящият омбудсман Мая Манолова, станала известна като Червената фурия в парламента, напусна законодателния орган през 2015 г. Така от началото на мандата на този парламент Кирилов е без конкуренция по прекарано време на трибуната, като е говорил 5 часа и 40 минути при 147 изказвания, показва справка на НС. Останалите по-приказливи се нареждат далече след него с почти два пъти по-малко време за реторика. Втори в класацията по бъбривост в НС е шефът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов с близо 2 часа и 52 минути. Във врата му диша соцлидерът Корнелия Нинова с 2 часа и 43 минути на трибуната. Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ е говорил от началото на мандата в продължение на час и 15 минути, а лидерът на „Воля“ Веселин Марешки има 5 минути отгоре. От шефовете на парламентарни групи най-малко е приказвал Волен Сидеров на „Обединени патриоти“ – едва 38 минути. В началните дни на НС обаче той делеше изявите с настоящия вицепремиер Валери Симеонов, който само за няколко седмици в 44-тото НС е навъртял половин час в говорене. Сред по-приказливите до момента се очертават и депутатите от комисията по социални въпроси – шефът й Хасан Адемов от ДПС е прекарал 2 часа и 42 минути на трибуната, а Георги Гьоков от БСП – 2 часа и половина. Темата с минималната пенсия беше една от най-дълго обсъжданите в НС, както и проблемът с неизплащането на възнаграждения на работници. Зам.-председателят на бюджетната комисия Диана Йорданова от ГЕРБ също се е отчела с доста време на трибуната – 2 часа и 18 минути.

Голяма част от времето й обаче отиде за изчитането на огромния доклад за дейността на спецкомисията за НДК, която тя оглави. Самата шефка на бюджетната комисия Менда Стоянова все още е говорила сравнително малко – близо час и 50 минути. Нейната „звезда“ обаче ще изгрее идната сесия, когато сред топтемите в НС ще бъде държавният бюджет за догодина.   14 ведомствени жилища празни Администрацията на НС успява да покрие без проблем жилищните нужди на депутатите, като дори са останали 14 свободни апартамента. Според правилника всеки депутат, който не притежава собствен семеен имот в София, има право на такъв от парламентарния фонд, без да плаща наем за него. От това правило в момента се възползват общо 135 народни представители. Самите ведомствени жилища се намират в столичните квартали „Изток”, „Витоша”, „Овча купел”, „Лагера”, „Редута”, „Красно село”, „Мотописта”, както и в центъра на София. В жилищния фонд на НС има настанени и други лица по правилата на Закона за държавната собственост, но от парламента не уточниха какъв е техният брой и какъв наем плащат.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук