Индонезиец оцеля 49 дни в Тихия океан на рибарски сал с колиба. Той е спасен от кораб с панамски флаг, пише „Гардиън“.
19-годишният Алди Новел Адиланг от Сулавеси e работил на плаваща платформа за лов на риба, която е открита на 125 километра във вътрешността на океана. Младежът бил нает да пали лампи на платформата, с които се привлича рибата. Според баща му Алди работи на платформата от 16-годишен.
Всяка седмица служител на компанията отивал да събира рибата от капаните и му носил храна, вода и гориво.
Малката дървена платформа – една от общо 50 на кампанията, които са разположени във водите на Манадо, море Сулавеси, част от западната част на Тихия океан, е била закотвена за морското дъно с дълго въже.
Но в средата на юли силен вятър скъсал въжето с котвата и избутал Алди с платформата в океана до Гуам.
Младежът имал провизии само за няколко дни. За да оцелее, той ловял риба, наклаждал огън с дървената платформа, за да сготви лова и прецеждал солената морска вода през дрехите си, за да минимизира приема на сол.
Индонезийският консул в Осака заяви, че 10 кораба са подминали младежа преди MV Arpeggio да го спаси в Тихия океан на 31 август – месец и половина по-късно.
В интервю за местната медия TribunManado Алди заяви, че е мислил, че ще умре. В един момент той обмислял да се самоубие и да се хвърли в океана, но си спомнил съвета на родителите си да се моли при тежки ситуации. Той носил Библия със себе си.
След като бил спасен, капитанът на кораба се свързал с бреговата охрана на Гуам. Тъй като корабът плавал към Япония, решили да предадат момчето на консулските власти в Токуяма на 6 септември.
19-годишният се завърна у дома в Манадо на 8 септември. Той е в добро здраве.