Младите между 15 и 29 години в България са над 1 милион, от тях 17,4 % (203 475) са с трайно неуспешна реализация на пазара на труда и са изложени на риск от социално изключване, съобщиха днес на пресконференция във връзка с проекта “Компас – активиране на пазара на труда“.
Данните представи ръководителят на проекта Златка Господинова. В сравнение с ЕС този процент е 8 %.
От заключителния доклад по проекта става ясно, че значителна част от младежите у нас нямат правилното кариерно насочване. Не са малко и младежите, които дори не знаят къде се намира бюрото по труда за техния град или село.
До икономически неактивните младежи се стига сравнително трудно, защото са се затворили в малкото село, в своята фамилия или своя етнос. Това „скриване“ се подсилва и от факта, че в България все още не работи възможността да бъдат признати знанията, които не са придобити в образователна институция. Ако това се промени и те бъдат признати, то десетки хиляди хора могат да излязат от сивия пазар и да се появят на реалния пазар на труда“, каза Иван Нейков, директор на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш министър на труда и социалните грижи.
Основната цел на проекта е активиране и интеграция в заетост на младежи от 15- до 29-годишна възраст, които не са нито в образование или обучение, нито в заетост, вкл. не са регистрирани като безработни лица в Агенцията по заетостта. Пловдив, Плевен, Ямбол, Враца, Смолян и Ловеч са областите, обхванати от проекта.
Балканският институт по труда и социалната политика (БИТСП) работи по „Компас“ от 14 месеца и помага на младите у нас да довършат образованието си и да се развият кариерно.
57,1% от участниците в проведеното 10-дневно мотивационно обучение смятат, че то ще им бъде в полза за бъдещото им развие, 1,4% нямат отношение към инициативата, а 17.1% са пасивни по отношение на намиране на работа.
ОТ БИТСП са работили със 6 мотивационни групи, в които са участвали 4 експерти и психолог, а младежите, включили се в обучението, са 66.