Личен проблем, съчетан с тотално изтощение и непосилен стрес са най-вероятните причини за трагедията с гимнастичката Цветелина Стоянова. Преди дни 21-годишната националка падна от шестия етаж на блока, в който живее баба й. Ударът от над 15 метра донякъде е омекотен от храст, след което от меката неокосена трева.
Полицията вече разпитва роднините и близките й.
Гимнастички, пожелали анонимност, споделиха пред „168 часа“, че причините трябва да се търсят в отбора. Според тях за тези проблеми никой не иска да говори официално.
„Това е поредното съсипано момиче“, казват те. Във фейсбук пращат информации, че още през април Цветелина е говорела за самоубийство „168 часа“ опита да се свърже с най-добрата й приятелка в националния отбор – Цветелина Найденова, но тя отказа коментар.
Гимнастички споделят, че атмосферата от месеци е ужасна и че националките броят дните до олимпиадата в Рио, за да прекратят състезателните си кариери. Причината е, че момичетата не издържали на непосилния стрес.
Версията на тре-ньорката Илияна Раева е, че още преди месец и половина Цветелина дала сигнал, че не иска да тренира повече. „Никога не е имала причина за това“, казва Раева в изявление, публикувано на сайта на Федерацията.
Според нея Цветелина отказала да замине както за Израел, така и за Испания за Световната купа. Момичето й казало, че има болки в корема, от които не може да спи. Направени са й изследвания и се оказва напълно здрава, казва Раева.
За съжаление изследванията нямат нищо общо с психическото състояние на човек, който може да има болки в корема и от непосилен стрес.
Психоложката Татяна Янчева е с отбора в Израел. На молбата на „168 часа“ за разговор, изпратена чрез SMS, тя отговори с мълчание.
В изявление, публикувано на сайта на федерацията, тя и докторът на отбора Милен Димов споделят, че през последния месец Цвети не се е чувствала добре.
„Имаше различни физически оплаквания и беше консултирана с различни специалисти. Естествено, това се отрази на цялостното й състояние. Чувстваше се много изтощена и искаше да се откаже.
Опитахме по всякакъв начин да я подкрепим, да я мотивираме да продължи и да завърши успешно кариетата си, да изпита удовлетворение от труда си.
И момичетата, и целият треньорски щаб направихме всичко, което беше по силите ни, за да продължи. Тя категорично отказа. Консултирахме я и с клиничен психолог – казват Янева и Димов. Версията им е, че в крайна сметка всички се съобразили с желанието на момичето.
„В подобни моменти, когато треньори и психолози забележат такива сериозни промени в поведението, е трябвало да направят незабавна консултация с психиатър, не с психолог“, каза пред „168 часа“ психиатърът д-р Анета Аничкина. Според нея грешката е, че е изпуснат моментът, в който е трябвало да се реагира./24 часа