Петко Митевски засега мълчи за участието на останалите заподозрени в грандиозната афера, сред които е и Брендо
Касиерът на „Алфа банк” Петко Митевски, който тези дни изненадващо беше осъден на 15 години затвор за обира на 21 млн. лева от трезора, мълчи като риба за съучастниците си. Както вече сме писали, той е само една брънка от цялата организация, задигнала колосалната сума. Според запознати причината за мълчанието му е, защото са му обещали да го измъкнат с лека присъда. Все пак 15-те години затвор са дадени едва на първа инстанция ,тепърва ще има обжалване. Втората причина Петко Митевски да не се впусне в разкрития, е страх от отмъщение.
факт е обаче, че след като чу присъдата си, касиерът едва не получи инфаркт. Целият почервеня и се запоти и гледаше тревожно. Адвокатът му направи знак да се успокои.
Преди да се появи в клона на „Алфа банк” на столичния бул. „България”, той е редови счетоводител в родния си град Троян. В гръцкия трезор обаче бързо се замогва и се отдава на новобогаташки радости. Източници на „Уикенд” си припомнят, че започва да подарява чисто нови автомобили на свои приятели, превръща се и в ценител на шампанско „Дом Периньон“. На сбирка на приятели поръчва 4 бутилки, всяка от които струва по 430 лева!
Става и спонсор на състезател по мотоспорт, негов съгражданин от Троян. Митевски потегля и на пътешествия до екзотични дестинации из цял свят, като не пропуска да напълни няколко банкови сметки и да си купи 5 коли от най-престижни модели.
Дръзкият обир на 21 милиона лева става като по филмите. В продължение на две години, от 2008 до май 2010 г. касиерът буквално разкоства трегера като изнася парите в куфарчета, но толкова умело, че шефовете му да не се усетят. В един момент обаче гръцките собственици на банката все пак разбират, че са обрани, но успяват да запазят това в най-дълбока тайна. Зар ад и това обирът стига до прокуратурата с година и половина закъснение. Мениджмънтът се притеснява да не пострада имиджът на трезора и да не се разклати доверието на клиентите в нея. След круп- н и я обир обаче цялата управа на клона е сменена. Уволнен е и оперативният изпълнителен директор Оливие Хол, който веднага отпрашва в Швейцария. Гърците правят собствено мащабно проучване, наемат детективи и разкриват крадеца.
Петко Митевски е задържан за няколко дни в банката и притиснат, прави пълни признания пред изпратените от Атина двама одитори. След това тези документи са заверени от нотариус, припомнят си пред „Уикенд” запознати.
Петко Митовски признава, че е взел парите, защото приятелят му Петър Цабалас искал да ги вложи като депозит в друга банка. Гъркът с български паспорт обещал, че след това ще ги върне обратно в „Алфа банк”. Митовски и Цабалас щели да си поделят лихвата. Комисионът на касиера трябвало да е около 400 000 евро.
Ортакът обаче не връща парите и паникьосаният Митевски решава да си изгради алиби. За целта написва три приемно-предавателни протокола, с които парите са „предадени“ на инкасаторите от „G4S Security“. Протоколите обаче са с поредни номера, а според трансакциите те трябва да са издадени през шест месеца. Одиторите веднага забелязват това. Графологична експертиза също доказва, че единственият действителен подпис в протоколите е на Митевски, а другите
са фалшиви.
Гръцките одитори привикват за разпит и Цабалас. Той им е добре познат, защото по-рано предлага на банката да закупи негов имот на ул. „Оборище“ в столицата. Пред гърците той признава, че наистина е взел парите от Митевски, но няма как да ги върне заради настъпилата световна финансова криза.
След това обаче, когато започва официалното разследване, Гърчето отрича да е правил такива признания.
Журналистическо разследване преди време извади на бял свят, че парите от банката изгорели в сделка с кокаин, дирижирана от Евелин Банев – Брендо, приятел на Цабалас.
Връзката на двамата аферисти е от години. Според спецслужбите те са препрали няколко милиона евро от дрога чрез австрийската компания „Хипо“. Запознати допълват, че бизнесменът, който официално се занимава със извозване на строителни отпадъци, не отказвал да легализира и пари, натрупани от източване на кредитни карти в Европа. По този повод в службите има разработка срещу Гърчето, която обаче е смачкана през 2012 г. след намесата на високопоставени фактори в МВР.
Първият прокурор, който се занимава с обира на банката, е Пламен Георгиев. По-късно той стана зам.-министър на правосъдието, а сега е шеф на Комисията, която конфискува незаконно придобитите богатства. Цабалас остава само свидетел по делото не само защото той отрича участие, но и защото
показанията му пред гърците не са направени по установения от закона начин и нямат никаква юридическа тежест. Над десетина свидетели, сред които гърците Одисеос Закаракис, Сотириос Петру и Силвия Адамополу, които са от мениджмънта на банката, обаче потвърждават, че касиерът Митевски е направил пълни признания пред ръководството и доброволно е дал подробни писмени обяснения.
Докато касиерът се пържи в делото, Цабалас пазарува скъпи сгради по столичните булеварди „Оборище“ и „Евлоги Георгиев“. Според запознати в един момент той трупа имане за не по-малко от 30 милиона лева! В имотния регистър е отбелязяно, че Гърчето започва голямото пазаруване на скъпите къщи още през 2005 г. Освен това той се изявява и като спонсор. През 2009 г. дарява 5000 лева за благоустройствени мероприятия на територията на Столична община – район „Банкя.”
След като делото за обира приключи на първа инстанция, е любопитно да се види как ще се развие по-нататък. 15-годишната присъда на Петко Митевски може все пак да го принуди да разкаже кой точно е измислил схемата с чантите и какви покровители стоят зад обира на века.
Може обаче да се случи и поредната изненада – Митевски, който е на свобода под парична гаранция, да избяга. Съдията не разпореди задържането му, така че съществува вариант касиерът просто да духне и да не се появи в съдебната зала на втора инстанция.