15 години затвор за обира на века: 21 милиона лева от АЛФА БАНК

0
2210
Петко Митевски бе целият зачер¬вен и препотен, като чу, че е осъ¬ден на 15 години затвор. Той явно очакваше значи-1 тел но по-малка присъда

Петко Митевски засега мълчи за участието на останалите заподозрени в грандиозната афера, сред които е и Брендо


Касиерът на „Алфа банк” Петко Митевски, който тези дни изненадващо беше осъден на 15 години затвор за обира на 21 млн. лева от трезора, мълчи като риба за съучастни­ците си. Както вече сме писали, той е само една брънка от цялата органи­зация, задигнала колосалната сума. Според запознати причината за мълча­нието му е, защото са му обещали да го измъкнат с лека присъда. Все пак 15-те години затвор са дадени едва на първа инстанция ,тепърва ще има обжалване. Втората причина Петко Митевски да не се впусне в разкрития, е страх от отмъщение.

факт е обаче, че след като чу присъдата си, касиерът едва не получи инфаркт. Целият почервеня и се запоти и гледаше тревожно. Адвокатът му направи знак да се успокои.

 Преди да се появи в клона на „Алфа банк” на столичния бул. „България”, той е редови счетоводител в родния си град Троян. В гръцкия трезор обаче бързо се замогва и се отдава на новобогаташки радости. Източници на „Уикенд” си припомнят, че започва да подарява чисто нови автомобили на свои приятели, пре­връща се и в ценител на шампанско „Дом Периньон“. На сбирка на прия­тели поръчва 4 бутилки, всяка от които струва по 430 лева!

Става и спонсор на състезател по мотоспорт, негов съграж­данин от Троян. Митевски потегля и на пътешествия до екзотични дестинации из цял свят, като не пропуска да напълни ня­колко банкови сметки и да си купи 5 коли от най-престижни модели.

Дръзкият обир на 21 милиона лева става като по филмите. В про­дължение на две години, от 2008 до май 2010 г. касиерът буквално разкоства трегера като изнася парите в куфарчета, но толкова умело, че шефовете му да не се усетят. В един момент обаче гръцките собственици на банката все пак разбират, че са обрани, но успяват да запазят това в най-дъл­бока тайна. Зар ад и това обирът стига до прокуратурата с година и половина за­къснение. Ме­ниджмънтът се притеснява да не пострада имиджът на трезора и да не се разклати довери­ето на клиенти­те в нея. След круп- н и я обир обаче цялата управа на клона е сменена. Уволнен е и оперативният изпъл­нителен директор Оливие Хол, който веднага отпрашва в Швейцария. Гърците правят собствено мащабно проучване, наемат детективи и раз­криват крадеца.

Петко Митевски е за­държан за няколко дни в банката и притиснат, прави пълни признания пред изпратените от Атина двама одитори. След това тези документи са заверени от нотариус, припомнят си пред „Уик­енд” запознати.

Петко Митовски при­знава, че е взел парите, защото приятелят му Петър Цабалас искал да ги вложи като депозит в друга банка. Гъркът с български паспорт обещал, че след това ще ги върне обратно в „Алфа банк”. Митовски и Цабалас щели да си поде­лят лихвата. Комисионът на касиера трябвало да е около 400 000 евро.

Ортакът обаче не връща парите и паникьосаният Митевски решава да си изгради алиби. За целта написва три приемно-предавателни протокола, с които парите са „предадени“ на инкаса­торите от „G4S Security“. Протоколите обаче са с поредни номера, а според трансакциите те трябва да са издадени през шест месеца. Одиторите веднага забелязват това. Графологична експертиза също доказва, че един­ственият действителен подпис в протоколите е на Митевски, а другите

са фалшиви.

Гръцките одитори привикват за разпит и Цабалас. Той им е добре познат, защото по-рано предлага на банката да закупи негов имот на ул. „Оборище“ в столи­цата. Пред гърците той признава, че наистина е взел парите от Митевски, но няма как да ги върне заради настъпилата све­товна финансова криза.

След това обаче, когато започва официалното разследване, Гърчето от­рича да е правил такива признания.

Журналистическо раз­следване преди време извади на бял свят, че парите от банката изго­рели в сделка с кокаин, дирижирана от Евелин Банев – Брендо, приятел на Цабалас.

Връзката на двамата аферисти е от години. Според спецслужбите те са препрали няколко милиона евро от дрога чрез австрий­ската компания „Хипо“. Запознати допълват, че бизнесменът, който офи­циално се занимава със извозване на строителни отпадъци, не отказвал да легализира и пари, натрупани от източване на кредитни карти в Европа. По този повод в службите има разработка срещу Гърчето, която обаче е смачкана през 2012 г. след намесата на високопоста­вени фактори в МВР.

Първият прокурор, кой­то се занимава с обира на банката, е Пламен Георгиев. По-късно той стана зам.-министър на правосъдието, а сега е шеф на Комисията, която конфискува незаконно придобитите богатства. Цабалас остава само свидетел по делото не само защото той отрича участие, но и защото

показанията му пред гърците не са направени по установения от закона начин и нямат никаква юридическа тежест. Над десетина свидетели, сред които гърците Одисеос Закаракис, Сотириос Петру и Силвия Адамополу, които са от мениджмънта на банката, обаче по­твърждават, че касиерът Митевски е направил пълни признания пред ръководството и доброволно е дал подробни писмени обяснения.

Докато касиерът се пържи в делото, Ца­балас пазарува скъпи сгради по столичните булеварди „Оборище“ и „Евлоги Георгиев“. Според запознати в един момент той трупа имане за не по-малко от 30 милиона лева! В имотния регистър е отбелязяно, че Гърчето започва голямото паза­руване на скъпите къщи още през 2005 г. Освен това той се изявява и като спонсор. През 2009 г. дарява 5000 лева за благоустройствени ме­роприятия на територи­ята на Столична община – район „Банкя.”

След като делото за обира приключи на първа инстанция, е лю­бопитно да се види как ще се развие по-нататък. 15-годишната присъда на Петко Митевски може все пак да го принуди да разкаже кой точно е измислил схемата с чантите и какви покро­вители стоят зад обира на века.

Може обаче да се случи и поредната изненада – Митевски, който е на свобода под парична гаранция, да избяга. Съдията не разпореди задържането му, така че съществува вариант касиерът просто да духне и да не се появи в съдебната зала на втора инстанция.

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук