Педагозите и IT специалистите с лъвския пай от стипендиите
1200 лева награди от евростипендиите на семестър ще вземат най-големите отличници в българските университети. Паричната помощ, която идва от Европейския съюз, се дава като стипендия за успех и за специални постижения.
Помощ
Един студент може да получи максимум три специални стипендии на семестър. Всяка от тях е по 200 лева, което означава, че студентът може да бъде награден максимум с 600 лева за своите проекти. Броят на студентите, които са успели да се преборят за този максимум, е 956. Ако студентите получават и стипендия за успех, която е още 600 лева, така най-големите отличници биха могли да си изкарат 1200 лева от европейски стипендии за един семестър.
Педагози и IT специалисти вземат най-много европейски стипендии за успех, показа справка на вестник „Телеграф“. Общо 16 532 европейски стипендии са раздадени на български студенти. От тях 10 121 са за добър успех. Отделно Европа е дала още 6411 награди за специални постижения. Те не се определят според успеха, а се дават за интересни и полезни разработки, които студентите подготвят в своята област и след това биват оценявани от екипи и комисии, сформирани във висшите училища. Един студент може да получи повече от една специална стипендия и така тези над 6000 награди за постижения са отишли при общо 3771 учещи в България.
Надпревара
Най-много награди за успех са получили студентите от Техническия университет в София.
Те са взели 1375. След тях се класира Пловдивският университет „Паисий Хилендарски,, с 980, а малко след него – на трето място, е Софийският университет с 973 стипендии.
Специалностите, където се печелят най-много стипендии за успех, са „Начална училищна педагогика“, „Предучилищна педагогика“, „Информатика“, „Компютърни системи и технологии“ и „Индустриален мениджмънт“. Жените, които взимат стипендия, са с над 1000 повече от мъжете. Напоследък обаче все повече мъже успяват да се доберат до нужния успех. В миналото разликата е била още по-голяма и се е стигало до там две трети от стипендиите да се дават на жени. Промяната се дължи на това, че стипендии за успех се дават само в приоритетни направления като техническите науки и информатиката и в много от специалностите се обучават предимно мъже.
При стипендиите за специални постижения жените водят още повече, като две трети от спечелилите награда за своите проекти са именно жени. Това се дължи на факта, че всички специалности, а не само приоритетните, могат да получават награда за постижения.
Университети
По брой раздадени специални стипендии на първо място застава Югозападният университет „Неофит Рилски“ с 533, следван от УНСС, където са били връчени общо 446 стипендии за постижения, а трети се нарежда отново СУ – с 407 отличия. Най-много награди за специални постижения се дават на студентите по право. Следват ги учещите финанси, а на трето място е медицината. Бъдещите програмисти и IT специалисти, изучаващи компютърни системи и технологии, също са сред най-често награждаваните за своите проекти. Сред първите шест специалности с най-много стипендии за специални постижения са и медицинските сестри.
Баловете за европейска стипендия в различните училища варират, като минимумът в някои университети и специалности пада до 4.00. Средният успех за стипендия е 5.42. Студентите, които са взели специална награда, пък са още по- големи отличници и техният среден успех е 5.63. Най-възрастният студент с европейска стипендия учи педагогика в Пловдив, а най- младият – индустриално инженерство в София. „Телеграф“ припомня, че студентите по медицина, право и икономика вече няма да получават европейски стипендии за висок успех. Тях ще получават единствено хората, които са се записали в редовно обучение на приоритетна за страната специалност. Такива са информационни и компютърни технологии, педагогика, химически и биологически науки, науки за Земята, математика, всички инженерни специалности и аграрните науки. Медицината, икономиката и правото не са сред приоритетните направления и затова за тях не се полага евростипендия за успех.
Източник: в-к Телеграф