Продавачите на царевица по бургаския плаж плащат чудовищни наеми, за да практикуват бизнеса си. Сумата е 12 хиляди лева на сезон. Парите прибира наемателят на плаж „Север“ Атанас Атанасов. Това съобщава един от най-старите царевичари Сашо Боксьора.
Сашо бил състезател по бокс, в момента все още работи и като треньор в бургаски клуб, но парите те му стигали и той от години продавал на плажа царевица. Той разказва, че наемателят на плажа му искал по 12 бона на сезон, за да продава царевица на плажа, но той успявал да избие парите, защото плажуващите били много и стоката му вървяла.
Северният плаж на Бургас е дълъг около 1, 5 км, през силните дни на него минавали около 30 000 души – колкото един град като Самоков. „Парите, които трябва да плащам, са много, но успявам да избия разходите и да извадя някой лев отгоре“, твърди Сашо Боксьора.
Освен него, този бизнес практикували още десетина души. Те са си разделили районите и всеки работи на своя територия. Продавачите споделят, че на ден вадели по 200 лева, а на сезон печалбите им са от 5-6 до 10 хиляди лева.
Лошо е, когато има дъждовни дни, тъй като стоката не може да трае много. Тогава търговците търпят загуби. Това лято обаче се очертава да е сухо и горещо и бизнесът да процъфти.
В момента продуктът се предлага на едро по 45-50 стотинки на кочан. По плажовете вече върви по 2 лева на парче. Това прави над 300 процента печалба. Всяка продадена царевица носи по 1,50 лева на парче. Това са печалбите при положение че продуктът се купува от складовите бази. При добра организация може да се доставят кочани и от Хасково, където има най-сериозна реколта. Там на място може се пазари по 25-30 стотинки на парче. С разходите по транспорта кочанът излиза по 32-33 стотинки.
При сериозните обороти на едро, които се правят през лятото по плажа, един 20-тонен товар с царевица стига за около две седмици. После пак трябва да се доставя стока, или да се търси продукция по складовете в региона. Интересен факт е, че през тази година има странна унификация на предлаганите цени. Справката показва, че навсякъде по Южното Черноморие кочанът се продава за 2 лева. Така е дори в Слънчев бряг, където традиционно цените са по-високи.
Според „Черноморски фар”, който се базира на информация от ъндърграунд средите, търговците на пацевица пазаруват на мистичен руски бос, който контролира процесите по доставка на продукцията и нейното пласиране.
Царевичните търговци били задължени да купуват от него кочаните, а той на каква цени им ги продава, не е ясно. На този етап обаче няма достатъчно стабилни данни и доказателства, че този бизнес е вързан силно с криминалните структури. Самите продавачи не коментират подобни версии и повечето твърдят, че работят соло, като плащат само наеми на концесионерите.
Баба оставила внучето си на проверяващите
Директорът на Областната дирекция на БАБХ-Бургас д-р Георги Митев се оплака наскоро, че при една от проверките баба, продавачка на царевица по плажа, харизала внучето си на инспекторите. Бабата нямала разрешително да предлага варения продукт на туристи. Веднага й и поискали лична карта, за да съставят акт. Възрастната жена обещала да я донесе, но избягала в неизвестна посока и не се върнала, като оставила детето на проверяващите, които се видели в чудо./монитор