Кариерата на родения в българските земи велик везир Ахмед Тевфик опровергава известната поговорка „Нерде Ямбол, нерде Стамбол!”
Хараламби БАЕВ
Историк и преподавател в гимназия „Васил Левски” в Ямбол
При входа на ямболската Ески джамия три малки къси колонки с метална оградка около тях бележат гроба на Исмаил Хакъ паша (1796-1876), спасил българската махала Каргона от сеч и разорение при потушаването на Априлското въстание през май 1876 г.
Исмаил Хакъ е бил генерал от кавалерията (конницата), по народност – кримски татарин, син на Мирза (т.е. благородник) Мустафа от столицата на Кримското ханство Бахчесарай и е командвал османските войски в днешна Южна България. Живеел е в днешното с. Кабиле, където е имал чифлик от 4000 уврата (декара) кория (малка гора), воденица с два камъка, две лозя, зеленчукова градина, каменен плевник и 5 стаи за ратаите. Съпруга на Исмаил Хакъ е била Гюлшина – дъщеря на кримския хан Ахмед Герай (може би същият, който за малко не обесил Софроний през 1792 г.). Двамата сина на пашата – Рифат (или Рифаат) и Ахмед Тевфик – получават европейско образование и заемат видни управленски места в Цариград и високи дипломатически постове в много европейски столици.
Особено знаменателен е възходът в служебната кариера на Ахмед Тевфик. Той се родил в Ямбол на 11 февруари 1845 г. като потомък на два видни рода на кримски татари. Отначало, като баща си, за известно време е бил офицер, след което преминава на дипломатическа работа. Бил е османски пълномощен министър в три от балканските столици: Цетина (Черна гора), Белград и Атина. Именно в Атина Тевфик се жени за дъщерята на един швейцарски селски полицай Елизабет Шуми, от която има 5 деца. Явно по-натрупал дипломатически опит, след това той става османски представител в столиците на Германската и Руската империя – Берлин и Санкт Петербург. Специално в Берлин Ахмед Тевфик е посланик цели 10 години след 1885 г., а от 1895 г. до началото на 1909 г. той е министър на външните работи. Този си пост ямболията Тевфик запазва известно време и след т.нар. Младотурска революция (юли 1908 г.), което навежда на мисълта, че той изкусно се е научил да оцелява по върховете на империята при всякакви обстоятелства, използвайки дипломатическа гъвкавост и склонност към „пребоядисване”. Впрочем ето как го характеризира съвсем сбито българският дипломатически агент (т.е. посланик) в Цариград (през 1901-1903, 1906-1909 u 1914-1919 г.) Иван Стефанов Гешов: „посредствена и безобидна личност, некомпрометиран в бившия режим (т. е. преди Младотурската революция – бел. на X. Б.), но коварен и перфиден.” На Гешовата характеристика за Тевфик можем да се доверим, защото българският посланик в Цариград достатъчно си е имал работа с дългогодишния османски външен министър, а освен това и му е „Дял попарата” през септ. 1908 г. Става въпрос за една османска дипломатическа провокация спрямо България, известна като „Случаят с пилафа на Тевфик”.
На 2 септември 1908 г. тържествено се отбелязвала 32-годишнината от възцаряването на султан Абдул Хамид II (1876-1909). На празненството по този повод османският външен министър Ахмед Тевфик паша поканва всички чужди посланици в Цариград, но… без българския! Така нарочно и целенасочено се демонстрирало, че Княжество България е васал на Османската империя (както постановява Берлинският диктат от 1878 г.) и неговият дипломатически агент в Цариград И. Ст. Гешов не може да бъде приравняван към посланиците на независимите държави. Тази съзнателна и извършена по нечие внушение османска провокация към страната ни идва, след като вече 12 години българският представител при Високата порта е бил третиран напълно равнопоставено с дипломатите на другите страни в Цариград. Признаването на тази равнопоставеност на България още през 1896 г. няма как да не е било известно на Ахмед Тевфик, защото тогава османски външен министър си е бил пак той… Тъй че Ахмед Тевфик много добре е разбирал смисъла на провокацията си, само дето не е можал да прогнозира каква ще бъде реакцията на българското княжество. А тази реакция идва почти светкавично, като на 22 септември 1908 г. васалното (макар и формално) на Османската империя Княжество България се провъзгласява за напълно независимо Царство…
Впрочем ето как самият посланик Гешов най-сбито обобщава случилото се (в спомена си във в. „Мир” от 1 септ. 1928 г., озаглавен находчиво „Историята на моя пилаф”): „Известни са подир това събитията, които последваха моя инцидент. Правителството на
г. Малинов твърде умело го използува, за да завземе Източните железници в Южна България и на второ място да прогласи политическата независимост на България.”
На 31 януари 1909 г. пада правителството, в което Тевфик е външен министър. (Впрочем и тогава османското външно министерство си остава „в ямболски ръце”, понеже то е поето от брата на Тевфик – Рифаат паша). На 31 март обаче в Цариград избухва ислямистки метеж срещу младотурската власт и Тевфик отново дотрябва. Този път той се озовава едва ли не на самия връх на османската управленска пирамида, като над него остава само султанът Абдул Хамид II -на 1 април 1909 г. Ахмед Тевфик паша става садразам (т.е. велик везир или министър-председател). До края на дългата си политическа кариера той още на два пъти ще стига до този пост на втори човек в империята.
Първото Тевфиково премиерство трае едва до 22 април 1909 г., когато младотурците победоносно влизат в Цариград. На мястото на компрометиралия се с поддръжката на ислямисткия метеж султан Абдул Хамид ІІ те поставят брат му Мехмед V Решад (1909-1918), a Тевфик е изпратен за посланик в Лондон. За родната ни история първото премиерстване на ямболеца Ахмед Тевфик паша има отношение с подписването на 6 април 1909 г. на българо-турския протокол, с който Османската империя официално признава обявената на 22 септември 1908 г. наша независимост. Може би е ирония на историята, че като османски външен министър през септември 1908 г. Тевфик паша дава повод на България да провъзгласи въздигането си от васално княжество в независимо царство, а по време на краткото му садразамстване през април 1909 г. българската независимост е и официално призната от Османската империя. И още една любопитна подробност: в правителството на ямболията Тевфик външен министър все така си остава брат му Рифаат и именно той подписва от османска страна споменатия протокол от 6 април. 1909 г. Eтo какво споделя във в. „Пряпорец” от 5 октомври 1923 г. подписалият протокола от българска страна министър Андрей Ляпчев: „Министърът на външните работи Рифат паша, отличен дипломат, трепереше от страх как ще се яви пред младотурския парламент с една спогодба, която накърняваше турската гордост и свеждаше до нула младотурската самонадуяност. Той отлагаше и отлагаше подписването, докато един ден се видях принуден да свикам на среща в неговия апартамент… посланиците от Съглашението [Русия, Франция и Англия]…
Те изненадаха пашата, комуто аз предложих да подпише или да откаже… Пашата подписа, подписах и аз.”
От своя страна Ахмед Тевфик остава османски посланик в Лондон до началото на Първата световна война (1914-1918). При едно негово пребиваване в Цариград през 1913 г. Ахмед Тевфик и брат му Рифаат са помолени по ямболска линия от архимандрит Паисий Пастирев (ямболец, чиито родители след Освобождението са закупили имоти от наследниците на Исмаил Хакъ паша; през 1912-1915 г. той е председател на Цариградската българска църковна община) да съдействат за започване на мирни преговори между България и Османската империя, тъй като империята – победителка в Междусъюзническата война (1913 г.) около месец високомерно разиграва българските пратеници за водене на тези преговори. Тевфик и Рифаат явно са се застъпили преговорите най-сетне да започнат и така се стига до подписването на Цариградския мирен договор между България и Османската империя от 16 септември 1913 г.
През повечето време на Първата световна война Тевфик паша е османски посланик във Виена – столицата на Австро-Унгария, с която Османската империя е съюзник през войната. В началото на октомври 1918 г. управлявалият Османската империя през катастрофалната за нея Първа световна война т.нар. Младотурски триумвират, предвиждайки скорошната капитулация, избягва. Тогава отново, както през април 1909 г., съдбините на Османската империя до голяма степен се оказват в ръцете на ямболеца Тевфик паша (по това време той е председател на Османския парламент).
След официалната капитулация на Османската империя с Мудроското примирие (30 октомври 1918 г.) на 11 ноември 1918 г. Тевфик паша за втори път става садразам (премиер).
Такъв той е до 3 март 1919 г., когато се оттегля от поста си в знак на протест срещу окупирането предния месец на Цариград от страните от военния блок Антанта, победили в Първата световна война. В следващата година и половина Тевфик паша е главен преговарящ в Париж за сключването на мирен договор между Османската империя и Антанта-та. Преговорите завършват с подписването на т.нар. Севърски мирен договор (10 август 1920 r.), според който от Ocманската империя остават само Мала Азия и Цариград с най-близките околности. Наскоро след подписването на договора, на 21 октомври 1920 г., вече над 75-годишният Тевфик паша за трети път става садразам – последният садразам (или 277-ият велик везир) на агонизиращата Османска империя. По това време обаче в империята (поне от лятото на 1919 г.) има двувластие, така че успоредно със султанското правителство на Тевфик паша в Цариград има и правителство на Мустафа Кемал паша (бъдещият Ататюрк) в Анкара. Още към средата на 1920 г. кемалистите надделяват над т.нар. Халифатска армия на султан Мехмед VI (1918-1922), но от юли 1920 до октомври 1922 г. те са ангажирани с отблъскване на гръцката агресия в Мала Азия и Южна Тракия. Веднага след победата на кемалистите над гръцката армия тяхното Велико национално събрание в Анкара обявява (на 1 ноември 1922 г.) премахването на и без това вече формалната султанска власт. От 1 ноември 1922 г. Османската империя престава да съществува, а вместо нея възниква нова кемалистка Турция. Тевфик остава до 4 ноември 1922 г. на вече съвсем из-празнения от съдържание пост „садразам”, т.е. образно казано, като дотогавашен втори човек в османската йерархия той „затваря вратата” след лишения на 1 ноември 1922 г. от прерогативите си последен султан Мехмед VI. След това Ахмед Тевфик паша напуска страната. Подир уталожването на ситуацията той се завръща в нова Турция, където през 1934 г. си слага фамилия Окдай, а на 8 октомври 1936 г. почива в Истанбул (Цариград) на 91-годишна възраст. Синът му Али Нури Окдай пренася тленните му останки в семейната гробница в Одрин. (Любопитен детайл е, че другият му син Исмаил Хакъ – турски консул в Пловдив и знаещ български – отбелязва 40-те дни от кончината на баща си Тевфик на 17 ноем. 1936 г. в ямболската Ески джамия).
За нас днес остава, ако не да се гордеем, то поне да знаем, че един ямболец (от кримската ханска династия Гераи – един от клоновете на преките потомци на Чингис хан!) е бил общо две години и пет месеца втори човек в управлението на Османската империя. Всичко 215 души са били велики везири на тази държава през нейното над 6-вековно съществуване… Виждаме, че поне един от тях е бил ямболец и при това той е ставал не един или два, ами цели З пъти велик везир! А този твърдо установен факт дали не трябва да ни усъмни в достоверността на ироничното дежурно подмятане „Нерде Ямбол, нерде Стамбол!”?