ШОКИРАЩИ РАЗКРИТИЯ! Сделките с „Грипен“-ите на Радев оплетени в лобизъм и подкупи – скандали с компанията СААБ в Чехия, Румъния и ЮАР

0
18003

Ужасяващи факти за плащане на подкупи от страна на шведската компания СААБ по света стават известни у нас, покрай скандала с разкритията, че Румен Радев е лобирал за техните самолети „Грипен“. Оказа се, че екшъни подобни на този, който се развива в момента у нас с президента и бивш шеф на ВВС покрай избора на изтребители, е обичаен около сделките на компанията в куп други държави. 

Фирмата, която служебният кабинет, назначен от Радев, превърна във фаворит у нас за доставка на бойни самолети, е била разследвана за даване на подкуп в Южна Африка по същата сделка. За даване на „комисионни” под масата се заговори и при сделка с Чехия, но доказателства така и не се намерили. Според отлично информирани източници обаче, именно Чехия е била трамплина на „Грипен” да пробие на сцената на НАТО.

Ето и малко факти за скандала с Южна Африка. Местното издание „Нюз 24″ пише, че шведската компания СААБ признава, че са платени милиони евро, за да се подпише южноафриканския договор за изтребители. Това е заявил бившият британски партньор на компанията „БАЕ Системс“, който е платил подкупите.

СААБ от своя страна излизат с версията, че са платени 24 млн. от БАЕ под формата на бонуси и заплати в периода 2003 и 2005 година, докато е текла самата сделка за закупуване на „Грипен”.  Скандалът се развихря, след като шведския телевизионен канал TV4 заявява, че разполага с доказателства, за това че СААБ са обещали да платят милиони евро на  Фана Хлонуане, съветник на южноафриканския министър на отбраната, на южноафриканския министър на отбраната, ако сделката бъде сключена. СААБ потвърждват, че са платени 24 милиона на южноафриканското дъщерно дружество „Санип“, което след това е било контролирано от „Бае Системс“.

Президентът и главен изпълнителен директор на СААБХакан Бушке отрича да носи някаква отговорност, като заявява, че всичко това е станало без знанието на СААБ, подписан е договор, който на тях не им бил известен. Малко след това обаче се оказва, че „Бае Системс“ продават своя дял на СААБза 170 млн. евро.

Южна Африка и СААБ все пак подписват договор за 28 бойни самолета на стойност 1,6 млрд. евро.

Не по-различна информация може да бъде намерена и в „Гардиън”. Там е направено малко по-подробно разследване. В текста се казва, че Хлунгайн, съветникът на министъра на отбраната Джо Модис, е получил т.нар. „комисионни” плащания за милиони евро от Бае, закупени от СААБ, за да може да се осъществи сделката за „Грипени”-те.

Шведските медии оповестяват и договор между Хлонуайн Консултинг и компанията „Санип”, за която стана ясно, че е дъщерна на СААБ за Южна Африка.

„Санип“ е контролирал цялата южноафриканска сделка заедно с Бае и СААБ. Договорът „Хлунгайн” има за цел да го възнагради за консултантски услуги при изпълнение на тези компенсаторни задължения. СААБ продължават да отричат, като казват, че нямат общо  въпросния договор „Хлунгайн”, въпре че с Бае са съвместно предприятие.

Изпълнителния директор Хакан Бушке се защитава: „Лицето, наето от „Бае системс“, без знанието на СААБ е сключило сделки и е подписал одитирания и очевидно неточен финансов отчет за 2003 година”. Компанията отрича да има основания да се твърди, че плащанията представляват подкуп, но признава, че банковата сметка на компанията е била ползвана като платежен инструмент. Скритото естество на договора обаче и плащанията карат прокорурът Мензи Симелан да спре разследването срещу Хлунгайн в ЮАР.

Всички документи са предадени на шведския главен прокурор Гюнар Щутлер от Националното звено за борба с корупцията.

По-късно през март 2010 година африканският прокурор Симеране разпорежда на звеното за отнемане на активи да замразят активите на Хлунгайн, най-вече тези в офшорни сметки. След проведено разследване прокурорът заявява, че съвтеникът многократно е надвишил констултанските споразумения по въпросните сделки.

Междувременно в публикация от 24 февруари 2007 година „Индъстри уик” гръмват с нов скандал, като пишат, че главният прокурор на Швеция е започнал разследване на обвинените в раздаване на подкупи СААБ и британския производител на отбранителни продукти „Бае Системс“ за договор с Чешката реблика. 

Кристер ван дер Кюст, директор на прокуратурата, е започнала разследване във връзка с обвинения за даване на подкуп по наемането на JAP Gripen jetfighters в Чешката република“, се казва в изявление на прокуратурата.

СААБ, която притежава 20 процента от активите на „Бае Системс“, заявяват, че ще сътрудничат на прокуратурата, но няма да коментират случая.

Проучването е част от по-широко разследване, проведено от Британската служба за сериозни измами в договор от 2001 г., възлизащ на 2,13 милиарда евро  за продажба на 24 бойни самолета „Грипен“ на чешката армия – сделка, която по-късно бе отменена и заменена с лизингов договор. СААБ и „Бае системс“ се обединиха в съвместно предприятие за сделката в Чешката република, което е изцяло собственост на СААБ.

Службата за сериозни измами на Великобритания разследва сделките на „Бае Системс“ в Чешката република и пет други страни – Румъния, Чили, Катар, Южна Африка и Танзания.

Припомняме, че в свое интервю представител на СААБ у нас призна, че са отворили свои офис тук единствено, за сделката, която нашата страна евентуално би подписала за бойните самолети „Грипен“.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук