Световни учени твърдят, че Земята и всичко, което ни се случва е симулация
Ние се доверяваме на учените около нас, тъй като смятаме, че имат най-добра представа за това как светът функционира.
По време на дебат в Националния исторически музей на САЩ физикът Лиза Рандъл заяви, че според нея вероятността вселената да не е „истинска“ e толкова малка, че „е на практика нулева“, съобщава Business Insider. А астрофизикът Нийл де Грас Тайсън, който водеше дебата, заяви, че според него вероятността Вселената да е симулация „може да е много висока.“
Въпросът дали Вселената е истинска е измъчва учените отдавна, далеч преди Декарт да заяви: „Мисля, следователно съществувам“. Същият въпрос се разглежда и в модерни научно-фантастични филми като „Матрицата“ и „Ексизстенц“ на Дейвид Кроненбърг.
Повечето физици и философи обаче се обединяват около идеята, че е невъзможно да се докаже единодушно дали не живеем в симулация и дали вселената е истинска. Тайсън е съгласен с това, но казва, че не би се изненадал, ако един ден открием, че някъде някой е отговорен за нашата вселена. Тайсън посочва още, че ние, хората, винаги сме определяли човешкия вид като най-умния и сме много по-интелигентни от видове като шимпанзетата, чиято ДНК наподобява близо 99% нашата.
Ние можем да създаваме симфонии, да се занимаваме с тригонометрия и астрофизика. Тайсън обаче използва мисловен експеримент, за да си представи форма на живот, която е толкова по-умна от нас, колко ние сме по-умни от кучетата и шимпанзетата, например.
„Как бихме изглеждали до представителите на тази форма на живот? В тяхно присъствие бихме били лигавещи се идиоти, които бръщолевят глупости,“ казва той. Каквато и да е тази форма на живот, тя със сигурност е способна да създаде симулация на вселена. „Ако случаят е такъв, аз лесно мога да си представя, че всичко в живота ни е творение на някой друг за негово развлечение,“ казва Тайсън. „Казвам, че в деня, в който научим, че това е истина, аз ще бъда единственият тук, който ще каже: „Не съм изненадан“.
pik.bg