Шаранът ще се продава на миналогошината цена за този Никулден от рибарника в Благоевград. Рибата на дребно ще струва 5,50 лева за килограм, а на едро ще е 4,50 лева за килограм. Толстолобът ще се продава само на дребно за 3,50 лева за килограм, а белият амур – за 6 лева на дребно и за 5 лева на едро за килограм.
„Пазарът е свит, няма вече толкова търговци. Целта ни е да продадем колкото се може повече от продукцията ни. Рибовъдството в България не е бизнес, а работа. Това може да е последната ни година, пред отказване сме, защото не получаваме никаква помощ от държавата”, заяви Лидия Николова, която заедно със съпруга си Никола стопанисва благоевградския рибарник вече над 36 години. Те ще се опитат да пласират цялата риба, тъй като остане ли им шаран, то той ще загуби близо 20% от теглото си през зимата. За последните няколко години увеличението на цената на шарана е с не повече от 20 стотинки. А всичко е поскъпнало – ток, работни заплати, осигуровки, вода. Това лято заради сушата 4 месеца не са спирали помпите, това увеличило разходите на рибовъдите. „Търговците искат за 3 дни край Никулден да спечелят като за цяла година, а ние три години се грижим за тази риба – от хайвера до кантара”, казват двамата.
От рибарника до тигана обаче шаранът ще поскъпне с поне 2 лева. Рибовъдите призовават преди Никулден компетентните органи да инспектират каква риба се продава на хората. Защото някои преработватели на океанска и морска риба дават отпадъците за храна на сладководната риба. Хранят я дори с остатъци от скариди и шаранът придобива розов оттенък. „Не разбирам тези хора, които предпочитат да купуват замразена риба, независимо каква е тя, а не прясна, която сме хранили с най-добрата храна и за чието качество гарантираме”, каза още Лидия Николова. Според нея хората в Пиринския край купуват риба инцидентно. При наличие на рибарник в Благоевград е престъпление да не се консумира прясна риба поне веднъж в седмицата, категорична я рибовъдката.
/кмета