Чудо в Северозапада: Как в Зверино забогатяват от… краставици (СНИМКИ)

0
2941

Снимки: „Конкурент“

Годишният добив възлиза на 60 тона за декар, което е нечувано за българските оранжерии

Оранжерията в мездренското село Зверино е шампион по годишен добив на краставици в България. Това разказва пред „Конкурент“ агрономът Иван Иванов, който работи там от самото начало. По думите му годишният добив възлиза на 60 тона за декар, което е нечувано за българките оранжерии.

8

Успешната реколта според него се дължи на постигнатия баланс при хранителния и топлинния режим на отглеждане на зеленчуците.7Оранжерията е възобновена през 2009 година, когато агрономът Йордан Величков решава да възроди от руините някогашния соц обект, който бил разграбен за скрап. Величков възстановява оранжерията с помощта на двама агрономи – Иван Иванов и Диана Христова. И двамава идват в Зверино чак от Пловдивско и впоследствие се установяват тук. Иванов дори си взима местна жена и си купува къща над оранжерията.

„Харесва ми тук, свикнах, а и хората са хубави“, споделя той днес, 7 години след идването си в Зверино.

Удовлетворен е от работата си, защото реколтата от краставици се увеличава всяка година, като от създаването си до днес ръстът в добива е 20%. Това става благодарение на внедрените модерни технологии на отглеждане и обработка на зеленчуците, както и на съвестния труд на служителите. Амбициран от успеха с краставиците, собственикът на оранжерията решава да разшири дейността си с нова оранжерия за домати тази година, която все още не е дала първата си реколта.

9„За 8 месеца вдигнахме с голи ръце новата оранжерия. Тя се разполага на площ 30 дка, точно толкова, колкото заема и оранжерията с краставиците“, обясни агрономът Иван Иванов. Доматите изискват различен хранителен и топлинен режим от този на краставиците.И двата вида зеленчуци се отглеждат по метога хидропоника – растението се засажда в кубче от каменна вата, след което се разсажда в специален субстрат, наречен перлит. Сандъкът, в който расте, се захранва от 2 капиляра, които доставят необходимите хранителни вещества и вода. Това става чрез машинно задаване на параметрите. Технологията позволява точна регулация на захранването, което според Иван Иванов е ключът към реализацията на богата реколта.В оранжерията се сеят само холандски семена, защото са най-добрите в Европа, казва Иванов. Сортовете при краставиците се сменят 3 пъти в годината – колкото е и броят на реализираните реколти. При доматите е различно – от тях се бере само един път, около месец май.
„Много е важно поддържането на точната температура за растенията“, обясни Иванов. Отоплението също е иновативно – в три големи котела се смесват слънчогледови люспи от маслобойна и твърдо гориво, а самото топлоподаване към оранжериите се регулира от човек. Използването на слънчогледовата люспа като източник на енергия е доказано ефективен метод, смята агрономът.

Освен отглеждането и добиването на домати и краставици, служителите на оранжериите в Зверино се занимават също с крайна обработка на продукцията – пакетаж и фолиране според желанията на клиента. Така се затваря пълният производствен цикъл.

Оранжериите са значим работодател за иначе слабо развития в икономическо отношение регион. Постоянно са ангажирани около 40 човека, предимно жени. Повечето работят по краставиците, като на един работник се пада около 1 дка за обработване. При беритба обаче се наемат допълнително хора, между 15 и 20 човека, както за доматите, така и за краставиците. Заплащането става на дневна база, като възнагражденията се плащат всяка седмица и са повече от задоволителни за региона, обяснява Иван Иванов.

Целите пред оранжериите са първенство по добив както на краставици, така и на домати, сподели агрономът. Пазарът обаче е труден. По думите му конкуренцията е нелоялна. Става дума за вносния зарзават, който се смесва с българския по пазарите. От същия внос се наблюдава и сериозен дъмпинг на пазарните цени, като тази година те вървят сериозно надолу.

„Реализираме продукцията си предимно в България, работим с повечето големи вериги хипермаркети. Успехът ни обаче се дължи само на нашите усилия, държавата не помага и с нищо не защитава българските производители. Напротив – насърчава се нелоялната конкуренция от вносни зеленчуци“, разказва Иванов.

Въпреки това обаче екипът на оранжерията е решен да върви напред и да не изпуска първенството при краставиците, а скоро – вероятно и при доматите.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук