Челен опит: Как обикновените хора в Сардиния сами се спасиха от жестоката икономическа криза

0
1559

Основателят на „Сардекс“ Джузепе Литера (вторият отляво)

Една нестандартна идея роди оригинален модел, който може да помогне и на други западащи региони

Когато икономиката не върви, идва времето на нестандартните идеи. В Сардиния успешно изпробват един оригинален модел, който би могъл да помогне и на други региони в криза. Дълго време икономиката на остров Сардиния беше в колапс. Повечето високообразовани млади хора търсеха късмета си в чужбина. Клубът на малките и средни предприемачи „Сардекс“ трябваше да съживи западналата икономика в региона. Той дава възможност на членовете му да сключват безлихвени сделки помежду си. При това – без пари в брой, разказва Дойче веле.

Основателят на „Сардекс“ Джузепе Литера разказва, че е заимствал идеята от швейцарското кооперативно сдружение „Ние“.

Как функционира този модел?

Членовете на „Сардекс“ имат достъп до специален онлайн-портал. Там се намират обявите за търсене и предлагане на различни продукти и услуги, публикувани от останалите членове. Разплащанията между тях се извършват с помощта на т.нар. „Сардекс-кредит“ – без пари в брой.

Как става това? Да предположим, че зъболекар, търговец на хранителни стоки и дърводелец членуват в „Сардекс“. Зъболекарят лекува зъбите на дърводелеца, за което получава кредит, който той използва, за да пазарува при търговеца на хранителни продукти.

А търговецът на свой ред плаща на дърводелеца за изработката на новите рафтове в магазина си с получения от зъболекаря кредит. Така кръгът се затваря. Търговията в рамките на „Сардекс“ се извършва без пари в брой и без теглене на банкови кредити. Но това не е всичко – членовете на клуба са длъжни да търгуват и с не-членове, за да могат по този начин да си набавят капитал в брой, а и да плащат данъци към държавата.

„Сардекс“ препоръчва на членовете си да не извършват повече от 20 процента от своите дейности чрез кредитната система на клуба. „В рамките на една години всеки член трябва поддържа в баланс своите покупки и продажби, така че кредитното му досие да е около нулата. Това е необходимо, за да може системата да функционира”, обяснява Литера.

Всички данни за осъществените „покупки” и „продажби” са достъпни за членовете на сдружението в интернет. „Това създава прозрачност и доверие“, казва Джузепе Литера. За „Сардекс“ работят специално наети хора, които следят сметките на членовете да са в равновесие, търсят нови възможности за бизнес и евентуални нови кандидати за членство.

При това „Сардекс“ събира детайлирани информации за икономиката на остров Сардиния и открива нови шансове за бизнес на регионално равнище. Така фирмата успява да консултира дори правителството в Сардиния.

Началото

В началото на 2000 година Джузепе Литера и още няколко негови приятели от малкото градче Серамана решават да създадат затворена кредитна система за малките и средни предприятия в Сардиния. В началото те не притежавали почти никакъв стартов капитал, а само идеи и търпение. След първоначалните затруднения фирмата започнала да се разраства с бързи темпове. Днес в „Сардекс“ членуват над 3 200 фирми.

„Това са около десет процента от малките и средни предприятия на острова“, казва Литера. През 2015 година чрез „Сардекс“ са извършени транзакции на стойност 51 милиона евро. Бизнес-моделът на фирмата е прост. Членовете на клуба плащат годишна вноска в евро. Малките предприемачи плащат членски внос в рамките на няколкостотин евро, а големите – до няколко хиляди. Други такси не съществуват.

Разрастването
Клубът „Сардекс“ вече изнася своя бизнес-модел и в други части на Италия. През последните две години към клуба са се присъединили още десет италиански региона. Кредитните кръгове се организират независимо един от друг. „Във всеки регион трябва да има по около 600 членове на кръга, за да се гарантира успешното функциониране на системата”, казва Литера.

Държавата също инвестира в „Сардекс“, а това е сигнал, че Италия оценява живителното действие на този бизнес-модел за конюнктурата. Междувременно вече пристигат запитвания от Испания, Хърватия, Англия и дори от Бразилия.

www.blitz.bg

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук