Цветанов в ексклузивно интервю за битката с корупцията, арестите и изборите! Какво се крие зад опитите за всяване на напрежение между ГЕРБ и ДПС?

0
1356

Цветан Цветанов е двигателят на ГЕРБ от самото създаване на партията на 3 декември 2006 година.

По време на първото правителство на ГЕРБ той бе вицепремиер и министър на вътрешните работи. В момента е председател на Вътрешната комисия в Народното събрание.

Паралелно с това на Цветанов е поверена и организацията на партийните структури.

С Цветанов разговаряме за антикорупционния закон, който предстои да бъде внесен в парламента, антитерористичния закон, насаждането на интриги в управляващата коалиция и по оста ГЕРБ-ДПС и предстоящите президентски избори.

Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ

– Г-н Цветанов, какво е Вашето мнение за антикорупционния закон, който ще бъде внесен в пленарна зала по предложения на вицепремиера Кунева?

– Смятам, че първият вариант на този законопроект не успя да мине в пленарна зала поради много обстоятелства. Имаше липса на диалог, обсъждане и коментиране на основните акценти в законопроекта.

В момента мога да кажа, че при вторият опит, който ще бъде направен, съм убеден че ще има малко повече парламентарна подкрепа, защото действително имаше парламентарни групи, които направиха работни срещи с представители от екипа на г-жа Меглена Кунева.

Смятам, че между първото и второто четене на законопроекта ще се направи нужното оптимизиране, за да може законодателството да бъде гарантиращо за справедливостта, която има за цел и разбира се да не допускат корупционни практики, а всички, които ги допускат да бъдат установени с този закон.

– Ясен ли е вече кандидатът за новата антикорупционна структура?

– Знаете, че един от дебатите, който се водеше в началото във връзка с този законопроект е, че решенията за членовете на този антикорупционен орган да бъдат определени чрез гласуване от Народното събрание. Смятам, че така е редно, защото това ще изолира всякакви внушения и съмнения, които могат да бъдат направени от опозицията, че когато даден орган се назначава от Министерския съвет, може да бъде с други цели, а не с тези, каквито желае обществото, Народното събрание и Европейската комисия.

В тази посока ще има един достатъчно добър дебат и възможност всяка една от парламентарните групи или народни представители да предлагат съответните достойни кандидатури, които могат да бъдат разгледани в пленарна зала. Едва тогава ще можем да говорим за персонализирането на съответните хора, които биха могли да оглавят това звено.

– Особено актуален в контекста на кръвопролитията в Париж и Брюксел е антитерористичният закон, който предстои да бъде разгледан в Народното събрание. Кой са основните акценти в него?

 – Този закон трябва да подобри координацията между службите, но преди всичко трябва да се вземат предвид законодателните инициативи, които бяха реализирани в редица държави от Европейския съюз, като водеща от тях е Великобритания, която направи съответните законодателни промени в тази посока.

Трябва да се създадат законодателни условия, с които да се действа при необходимост за ограничаване на определени дейности в нормалния живот на хората. Трябва да има законови основания, ако например трябва да се спре метрото или ако трябва да бъде ограничен определен район в съответната комуникативност в дадено населено място.

Смятам, че в тази посока могат да се направят доста добри стъпки и да се даде пълна гаранция, че държавата ще бъде много по-добре подготвена. Същевременно обществото трябва да бъде предупредено, че при възникване на определена ситуация с терористичен акт, ще последват стъпки за ограничаване на съответните възможности за придвижване в даденото място, където той възникне или периметъра около него, който трябва да бъде обезпечен.

– Да очакваме ли, обаче терористични атаки от страна на коалиционните партньори на ГЕРБ, които често пъти имат противоречиво поведение и всяват напрежение в парламента с разнопосочните си позиции?

– Когато има стабилност в парламентарната група на ГЕРБ, нямаме желание да влизаме в проблематиката на наши коалиционни партньори.

Това, което категорично мога да заявя е, че с част от коалиционните ни партньори работим много добре, намираме необходимата работна атмосфера, обсъждаме актуалната ситуация и взимаме правилните решения за управлението на държавата в тази сложна ситуация, в която живеем днес.

– Да, но защо тогава някои политически и медийни среди се опитват да изострят отношенията между ГЕРБ и ДПС, като пускат слухове от една страна, че двете партии действат задкулисно, а от друга, че помежду им ще бъде сключена коалиция, след като премиерът Борисов каза, че такава няма да бъде направена?

– Вижте, това е удобна тема, която може да бъде пусната в публичното пространство и да се създаде възможност за задаване на „неудобни“ въпроси към определени политици от политическия спектър на страната. Това е част от политическата игра, ако мога така да се изразя.

Ние обаче сме последователни. Нашият председател много ясно е заявявал категоричната си и принципна позиция по този въпрос.

В момента имаме стабилно правителство с подписано коалиционно споразумение. Изпълняват се съответните ангажименти от управленската програма и управленската стратегия, която е начертана.

Дори днес ние внесохме в парламента законопроекта на Министерския съвет за държавния служител. Това е част от управленската стъпка, която трябва да бъде реализирана, за да се защити конкурсното начало в държавната администрация.

– След успешните операции в ДАИ и на корумпирани полицаи, премиерът Борисов обяви, че ще има и нови арести. Очаквате ли да бъде нанесен удар срещу порочната практика на взимане на подкупи в редица държавни структури и от работещите в тях чиновници?

– Знаете, че в първия мандат на премиера Борисов, когато бях вицепремиер и министър на вътрешните работи, и сега, когато той е за втори път министър-председател, това е стилът на управление в борбата срещу корупцията и организираната престъпност. Никога не сме делели хората на „наши“ и „ваши“, както и на такива, които трябва да бъдат „защитени“ или „ударени“.

Затова смятам, че политиката, която се прави днес от правителството и подкрепата, която се дава както от специализираните комисии, които са в българския парламент – Комисията за контрол на службите и Вътрешната комисия, се стараем максимално да подкрепяме всяка една законодателна инициатива, която е в интерес на подобряване на работата на правоохранителната система и за по-доброто противодействие на организираната престъпност и корупцията.

– Сериозна част от структурите в ГЕРБ смятат да ви номинират за президент. Как гледате на тази възможност?

– Тази тема в момента не е дискусионна в нашите структури. Единственото, което е заявено от министър-председателят и лидер на партия ГЕРБ, е че тази тема ще бъде обсъдена през месеците май и юни.

Дотогава е важно да си направим задълбочените анализи, които правим в момента в цялата страна.

През другата седмица ще имам срещи със структурите на областно ниво в София, Враца, Монтана, Видин и Пазарджик. Ще присъстват и всичките ни общински ръководители, съветници и кметове.

По този начин можем действително да отчетем и слабостите, и добрите резултати, както и да си концентрираме стъпките, които трябва да оптимизират дейността на структурите на ГЕРБ.

Тук искам специално да подчертая, че съм изключително признателен на всички наши структури в цялата страна, защото с тяхната работа и с това, което показват и могат да реализират на местно ниво, участвайки в местната власт и народните представители, които са избрани от тези райони, те винаги да бъдат с хората и да решават техните проблеми на базата на възможностите, които има днес държавата.

За това партия ГЕРБ има вече над 90 000 членове.

На 17 април ще направим едно национално събиране, на което да бъде отчетено постигнатото. На него премиерът ще може да даде другите насоки, които са важни както в управленския мандат, а аз ще говоря за законодателната дейност и за това, което трябва да направим в чисто организационен план в структурите на партията.

– Преди около месец в интервю за Агенция ПИК обявихте, че ГЕРБ няма да номинира Росен Плевнелиев за втори президентски мандат. Каква е ситуацията днес?

– Първо, искам да отчета това, което направи Плевнелиев в неговия мандат. Той имаше възможност да състави два служебни кабинета.

Знаете каква беше тогава конфронтацията, знаете каква беше ситуацията в политическия живот на страната. Под една или друга форма неговите решения допринесоха за намаляване на това напрежение и за провеждане на парламентарни избори, които дадоха възможност действително да има много ясно позициониране на днешното управление.

– Има ли ГЕРБ фаворит за кандидат-президент?

– Това, което мога да заявя е, че партия ГЕРБ натрупа много опит, изгради много сериозни кадри и трябва да ви кажа, че ако преди време приемем, че сме допускали грешки в някои от решенията си, то сега ние можем да дадем много добри решения, които предстоят за решаване във всеки един аспект – предстоящи избори и последващи действия, които трябва да бъдат предприети.

В тази посока не смятам, че трябва да влизаме в конфронтация между институциите, а трябва винаги да казваме, че участвайки в политическия живот на страната, ние трябва да работим за издигане на техния авторитет.

Президентската институция, изпълнителната власт в лицето на министър-председателя, министрите, депутатите в Народното събрание и представителите на местната власт трябва да защитаваме авторитета на институциите.

Изборът на гражданите е този, който може да определи хората, които да заемат съответните държавни длъжности./ПИК

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук