Пълното мълчание на Сърбия по искането на България за екстрадиция на бившия шеф на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев, е накарало главния прокурор Сотир Цацаров да сигнализира Съвета на Европа и Европейския комитет по проблемите на престъпността.Цацаров е отправил искане за спешно разглеждане на информация за възникнали трудности във връзка с приложението на Европейската конвенция за екстрадиция (ЕКЕ) по повод екстрадицията на Цветан Василев от Сърбия. Главният прокурор се е позовал на на чл.18 ал.1 от ЕКЕ, който задължава замолената страна да уведомява молещата страна за решението си за екстрадиция на обвиняемо или осъдено лице.
Такива отговори българските власти не получават от Сърбия повече от 1 година и 4 месеца, посочват от прокуратурата. Във връзка със забавянето на първата молба за помощ от септември 2014 г., главният прокурор е изпратил допълнителна молба през май м.г. до сръбския министър на правосъдието, но до днес няма отговор и на двете запитвания. В молбите за екстрадиция е описано, че Василев е разследван за длъжностно присвояване в особено големи размери и за това, че умишлено не положил грижи за повереното му имущество и от това са настъпили вреди в особено големи размери, съобщава „Правен свят”.
След като от Сърбия не са отговорили на молбите за правна помощ, през ноември м.г. е изпратено напомнително писмо до Министерството на правосъдието на Сърбия, в което Цацаров е поискал информация дали сръбският съд е постановил решение за екстрадицията на Цветан Василев, както по първоначалната, така и по допълнителната молба.
„Липсата на отговор от страна на сръбските власти по настоящия конкретен случай при наличието на напомнителна кореспонденция за това, в един нетрадиционно дълъг, надхвърлящ по наша преценка разумните срокове за произнасяне по молба за екстрадиция, на фона на традиционно добрите професионални контакти със сръбските власти, ме мотивират да отправя към Вас настоящото искане, в съответствие с чл.3 от посочените по-горе процедурни правила, за бъде инициирана в спешен порядък процедурата на разрешаване в дух на приятелство на възникналите затруднения по приложението на чл.18 ал.1 от Европейската конвенция за екстрадиция, подписана в Париж на 13.12.1957 г.”, пише главният прокурор в искането си до Съвета на Европа.
До сръбските съдебни власти са изпратени и още две молби за правна помощ, касаещи призоваване на Цветан Василев.
Последната публично известна информация за процедурите в Сърбия за връщането на Василев в България е от доста отдавна. Преди близо година първоинстанционният Висш съд в Белград прие, че има основания за екстрадирането на Василев. Решението обаче бе обжалвано от Василев пред Апелативния съд. И той отказа да постанови предаването на мажоритарния собственик на обявената в несъстоятелност КТБ. Апелативният съд върна делото за ново произнасяне на първата инстанция.
Наскоро главният прокурор даде да се разбере, че няма големи очаквания, че Цветан Василев ще бъде екстрадиран от Сърбия. „Не мисля, че цялото развитие на екстрадиционното производство навежда на друг извод“, каза Цацаров и посочи, че процедурата се бави необосновано дълго, но тя е в ръцете на властите в Белград./БЛИЦ