Следващите две карти ще ви покажат какви са военните разходите на европейските страни за отбрана на глава от населението и по процент от БВП (Брутен вътрешен продукт).
Приемете това като мярка за „бремето на отбраната“ или с други думи, колко от нашето богатство отива за финансиране на военните?
Данните за картите са от базата данни на SIPRI (Stockholm International Research Peace Institute) за 2015 г., което си е възможно най-достоверния международен източник.
Първата карта показва количеството на парите в американски долари давани от всеки човек (включително децата) за получаване на продукта отбрана, закупуване на оръжие и подготовка на армията.
Ще се учудите, но България е в зелената зона на държавите, които дават най-малко пари за отбрана!? Това е в противоречие на изказванията на много нашенски политици, че Българската армия струвала по-скъпо от другите натовски армии и трябва още да се съкрати!!? Колкото по-тъмен е цвета на картите, толкова повече пари дават съответните държави.
Разбира се разхода на глава от населението не е пълен показател за военния потенциал и силата на въоръжените сили, затова сме предоставили същата карта, но по процент от БВП:
Както се вижда и тук България е с едни от най-ниските стойности, което не отговаря на заобикалящите ни заплахи. В близост до нашия регион са едни от най-ожесточените конфликти в Сирия и Украйна. Русия е с най-големите военни разходи в региона и провежда агресивна политика към балканите, а дори затъналата в дългове Гърция харчи два пъти повече от нас за своята армия и струва 4 пъти по-скъпо на глава от населението.
Според „Книгата на световните факти“ на ЦРУ сборът на военните разходи на отбранителните бюджети на всички страни по света е 750 милиарда щатски долара, а САЩ изразходват приблизително по 380 милиарда щатски долара годишно! Забележете, че това е повече, отколкото всички останали страни не могат да изхарчат заедно. Най-интересното нещо в тази статистика е, че представя бремето на отбраната като пренебрежимо малко от историческа гледна точка. По времето на Студената война САЩ изразходват годишно за отбрана до четири пъти по-голяма част от националното си богатство.
Може да изтеглите данните на SIPRI за военни разходи на всички страни от 1988 до 2015 г. от този – Excel файл. От тях може да се види как разходите на България намаляват над 4 пъти през годините след идване на демокрацията.
Ако се наложат различните важни събития през годините и коя партия, кога е била на власт ще видим интересни закономерности за военните разходи на България? Това не сме го направили нарочно, за да не политизираме излишно в Postvai.COM, а да предложим един безпристрастен анализ. В тази връзка предоставяме следващата диаграма, към която общите разходите в милиони са приравнени към долара от 2014 г.
От нея се вижда, че колкото и да е струвало на отделния човек през годините, общите разходи на държавата за отбрана постепенно падат. Подобно е положението и като процент от БВП.
След като стигаме най-ниската си точка, през 2016 г. разходите за отбрана на България намалят още на 1,35 % от БВП (по данни на правителството, а не официално може да са и по-малко).
Ако мислите, че разход за отбрана малко над 1 % е много за българската икономика, помислете над това, че остатъка от почти 99 % от нашата икономиката НЕ се дават за отбрана!
Изразено количествено се вижда, че това е една много малка част от нашия живот. Поради което типичния българин не се интересува от своята армия, той е безгрижен и не разбира заплахите, пред които е изправена националната сигурност на страната. Това е огромен проблем, защото днес повече от всякога се нуждаем от сътрудничество между правителството и частния сектор. В информационния век войните се печелят от сътрудничеството между отделните елементи в обществото, достъпа до високи технологии и не на последно място от пазарния дял.
Източник: Postvai.COM