Трябва ли да се вадят мъдреците или не?

0
1441

Постоянното съзъбие на човека е съставено от 32 зъба. На 11-12 годишна възраст то се оформя с пробива на седмите зъби. Останалите четири зъба – третите кътници (осмите зъби), се появяват на различна възраст при отделните хора, обикновено в по-зряла възраст – затова са наречени мъдреци.

Останали сме с впечатлението, че третите кътници са обвързани единствено с проблеми:

Трудният и болезнен пробив е свързан с това, че при израсналия индивид лигавицата е по-ригидна и трудна за преодоляване;
Често те не могат да пробият напълно, поради липса на място в челюстите, в други случаи посоката им на пробив е неправилна – наклонени са напред към останалите зъби, назад, а дори има случаи на обратно разположени на нормалната посока на пробив осми зъби;
Те се смятат за по-слаби зъби, тъй като много често се засягат от кариес – това всъщност е резултат от положението им в оралната кухина, което затруднява извършването на задоволителна орална хигиена;
Екстракцията им се струва заплашителна за немалко хора, поради често нестандартната им анатомия и малформации в резултат от развитието им, което често налага оперативна интервенция.

Имаме ли нужда от мъдреците?

С течение на еволюцията човекът е променил своята диета – преминавайки към сготвена и рафинирана храна, отпада нуждата от усилено дъвчене. Намаляването на тази функция поражда и редукция в обема на дъвкателните мускули и челюстите. Същевременно протича и процес на намаляване на броя на зъбите – тенденцията е за отпадане най-вече на осмите зъби, но и на петите и вторите.

Тези два процеса не се осъществяват в синхрон – все още по-голяма част от човечеството има зародиши, които отговарят на пълното съзъбие от 32 постоянни зъба. Заради това се получава несъответствие в размера на челюстите и големината на зъбите – липса на място за мъдреците.

Ако мъдреците са част от вашето съзъбие, добре е да знаете следната информация:

1. За мъдреците съществуват противоположни схващания – такива, които подкрепят запазването им на всяка цена, и други, според които осмите зъби обезателно трябва да бъдат извадени. Не прибързвайте с изваждането на осмите си зъби – уверете се в това дали те представляват проблем – ако има достатъчно място за подреждането им, добре е те да бъдат запазени. Много често на тях се разчита като опорни зъби за протетична конструкция при загубата на предностоящите кътници.

2. Консултирайте се с дентален лекар, ако има затруднен пробив на мъдреците. Затрудненият пробив може да се дължи на неправилен наклон на осмите зъби – в тези случаи след провеждане на образни изследвания (рентгенографии например) се взема решение за екстракция на тези зъби.

В други случаи зъбите са с правилен наклон, но те пробиват само частично – задната част на дъвкателната повръхност остава покрита от лигавица. Проблемът се диагностицира, когато се появяват оплаквания, като дъвчене и прехапване на бузата в съответната област, чести възпаления около пробиващия мъдрец със затруднено хранене, преглъщане, отваряне на устата, подуване, силна болезненост, образуване на гной.

Обикновено за разрешаване на ситуацията първо се подхожда към разкриване на мъдреца за подпомагане на пробива му, като това става чрез изрязване на лигавицата над него. Ако проблемите продължат, се обсъжда неговото изваждане.3. Пробивът на мъдреците може да развали перфектната подредба на останалите зъби. Ако забележите, че предните ви зъби се сгъстяват и започват да се ротират и прехлупват, най-вероятно мъдреците със своя пробив притискат останалите зъби напред и по този начин те се струпват. След консултация с ортодонт можете да изберете най-подходящия за вас начин за решение на проблема.

Ако подобни проблеми са част от ежедневието Ви, подходящото решение за Вас ще бъде предоставено от Вашия дентален лекар./puls

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук