Тренировка за ума на Стив Джобс в шест стъпки

0
1417

Както всеки човек, чиято работа изисква интелект и креативност знае, бързото и практично мислене е водещо, за да се постига успех. Истината е, че  не е лесно винаги да имаш бистър и бърз ум, колкото и да си талантлив – умората, преработването и стреса отдават своето влияние. Известен с новаторското си мислене Стив Джобс също е изпитвал нуждата да „рестартира“ ума си, пише Vesti.bg.

Един от трикове за бистър ум на Стив Джобс се състои в нещо просто – медитациите.

„Ако седиш и наблюдаваш, ще видиш колко неспокоен е умът ти. Ако се опиташ да го успокоиш, ще стане още по-зле, но с времето той се успокоява и когато се успокои, можеш да чуеш по-деликатни неща – това е моментът, когато интуицията ти започва да разцъфва, започваш да виждаш по-ясно и да присъстваш повече в настоящето“, разказва Джобс пред своя биограф Уолтър Айзъксън.

Един от хората, които знаят много за духовните практики на Джобс, е добре известният писател и журналист Джефри Джеймс. Той помни, че е разговарял с него по въпроса в началото на 90-те, обсъждайки приликите между Дзен и компютърното програмиране.

Днес благотворните ефекти от медитацията са признати от водещи специалисти в областта на невронауките. Корпоративни гиганти като Google, General Mills, Target и Ford обучават служителите си да практикуват същите медитации, които Джобс е открил за себе си преди десетилетия.

Изучавайки цитатите в книгите на Айзъксън, Джеймс е стигнал до извода, че медитативните техники на Джобс са много сходни с онези, които самият той някога е научил от един изключителен майстор на бойните изкуства – Ян Дзуин-Мин.

Ето неговата техника в шест стъпки:

Стъпка 1

Седнете със скръстени крака на тихо и спокойно място. Използвайте плоска възглавница, за да намалите напрежението в гръбнака. Започнете да си поемате дълбоко въздух.

Стъпка 2

Затворете очи и се опитайте да се концентрирате върху вътрешния монолог в ума ви върху мислите, които не спират да подскачат в главата ви. Мисли за работата, неща, които сте гледали по телевизията, всички всекидневни дребни приказки на вашия неспокоен ум. Не се опитвайте да го накарате да спре, поне не още. Просто наблюдавайте как скача от една тема на друга. Правете това упражнение по пет минути на ден, в продължение на една седмица.

Стъпка 3

Без все още да се опитвате да успокоите водовъртежа от мисли, опитайте да прехвърлите вниманието си към т.нар. „волски ум“ – онази част от съзнанието, която е отговорна за спокойното и неприбързано мислене.

„Волският ум просто наблюдава света около себе си. Не съди, не търси смисъл – просто гледа, чува и усеща. Повечето хора дори не са наясно с неговото съществуване, въпреки че той може да се разкрие в моменти на силен шок, когато „маймунският ум” заглъхва. Но дори когато оставаме в пълното влияние на „маймунския ум“, непрекъснато обстрелвани от неговите заповеди, „волският ум“ върши своята тиха, неспирна работа“, отбелязва  Уолтър Айзъксън

Стъпка 4

Докато постепенно започвате да влизате в досег със своя „волски ум“, опитайте да поискате от него да забави активността на вашия „маймунски ум“. Джефри Джеймс, например, използва следния метод:

Представете си как вашият вътрешен вол върви бавно по малък селски път. Тази умствена картина би трябвало да ви помогне да усмирите вътрешната маймуна. Не очаквайте да заспи отведнъж. Маймуните са неспокойни по природа. И въпреки това скоро ще забележите, че тя става по-спокойна и създава по-малко суматоха.

Стъпка 5

След като сте укротили „маймунския ум“, концентрирайте вниманието си върху вашия „волски ум“. Ако сте направили всичко както трябва, ще усетите, че дишането ви се забавя. Внезапно ще усетите въздуха около себе си, който докосва кожата ви. Възможно е да усетите как кръвта пулсира във вените ви. Когато отворите очи, светът ще изглежда необяснимо променен, обновен и дори някак странен. Например, може да възприемете прозореца просто като правоъгълник, изпълнен със светлина. Нещо, което просто съществува – тук и сега. И нещо повече, ще възприемете себе си по нов начин – като съществуващи тук и сега.

Стъпка 6

Ще отнеме известно време, докато постигнете това състояние. Но когато най-накрая успеете, ще откриете, че вече не забелязвате минутите, които отминават от момента, в който пуснете таймера до момента, в който го спрете. Постепенно, ден след ден, увеличавайте продължителността на медитациите.  Без значение колко дълго ще продължават медитациите в един момент ще сте стигнали до по-високо ниво на осъзнатост, няма да усещате как минава времето.

Редовната практика на този вид медитация ви дава три важни предимства. Ще се освободите от стреса. Житейските трудности няма вече да имат силата да нарушат равновесието ви. Безсънието ще остане в миналото.

24news.bg

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук