Топспециалистът д-р Татяна Мороховец: Може да се заразите с гастрит от целувка

0
1622

Д-р Татяна Мороховец е специалист по вътрешни болести и гастроентерология, наднормено тегло и метаболитен синдром. Част е от екипа на университетската болница „Софиямед“ и медицински център FiHealth. Завършила е медицина в Русия. 

Има 2 специалности – по вътрешни болести и гастроентерология, както и диплома за упражняване на класическа хомеопатия.

Интервю на Мая Ковачева

– Д-р Мороховец, запекът е един от бичовете на съвремието. Как човек да се пребори с него?

– Определено, запекът е често срещан проблем в ежедневието ни. Причините за него са различни и за съжаление това състояние може да се усложни и да се хронифицира. Човек страда от запек, когато ходи до тоалетна по голяма нужда по-рядко от 3 пъти седмично, усеща напрежение и болки при изхождане, фекалната маса е с твърда консистенция и остава чувство за недоизхождане.

Констипацията или запекът се дължи на различни фактори. Той може да е функционално нарушение или да е проява на някакво заболяване. За временен проблем говорим, когато човек се сблъсква с това неразположение по-малко от 6 месеца. Ако запекът се проявява в продължение на половин година, то състоянието се определя като хронично. И в двата случая обаче трябва да се потърсят причините. Когато се определят, може лесно да се даде и лечението.

Пациентът трябва да приема повече фибри, да пие вода и да засили физическата си дейност. Човек не бива да усеща дискомфорт по време на лечението.

Естествени източници на фибрите са плодовете (киви, ягоди, малини), зеленчуците (краставици, моркови, целина), варивата (боб, леща), зърнените храни. Съвременният начин на хранене все повече изключва тези ценни храни от менюто и въвеждането им дори и по лекарско предписание понякога е много трудно или нетрайно. Някои от тях целенасочено биват избягвани от пациентите поради повишеното газообразуване, което предизвикват. Затова много хранителни продукти допълнително биват обогатявани с фибри, макар и ефектът да не е толкова добър. Препоръчвам хората да внимават как се хранят и задължително да набавят достатъчно количество фибри, ако искат да се преборят със запека.

Важно е през деня да пиете поне по 8 водни чаши течности. Това не включва чай, кафе, алкохол. Млякото има различен ефект при различни хора. Пийте повече вода. Тя успешно се бори със запека.

Макар и да липсват научно обосновани доказателства за ефекта на двигателната дейност, тя със сигурност не вреди. Дори напротив. Движението подобрява общото състояние на човек, повдига настроението, работоспособността. Колкото повече се движи човек, толкова ще се справите с констапацията.

– Все повече хора страдат от язва и гастрит. Защо се получава така?

– Причините за появата на гастрит са разнообразни. Най-често той се получава следствие на инфекция. Най-разпространената е – т.нар. хеликобактер пилори. Този инфекциозен агент се предава дори при целувки или при ползване на общи прибори за хранене. Ето защо е важно хората да спазват елементарна хигиена – да мият ръцете си, да внимават какви прибори използват…

Следващата причина за появата на гастрита е неправилно хранене. Все повече хора бързат и прибягват до забранените храни или т.нар. „фаст-фуудс“ . Те злоупотребяват с чипса, кока-колата, хамбургерите… Тези храни са изключително вредни за стомаха.

Напоследък забелязвам, че преяждането също води до появата на гастрит. Стомахът не се справя с натоварването и това предизвиква раздразнение. В същата графа от причини, предизвикващи това състояние е злоупотребата с шоколад, сладки, люти и пикантни храни.

Не на последно място е стресът. И накрая не бива да забравяме хранителните алергии и отравяния. Затова следете внимателно за качеството на продуктите, които слагате на масата. Хроничният гастрит е резултат на острия такъв. Затова не се самолекувайте. Доверете се на лекаря. Понякога причина за гастрита могат да бъдат болести на стомашно-чревния тракт като хепатит, панкреатит, холецистит и др. Също така много хронични инфекции като нефрит,кариес, дори синузит понякога предизвикват гастрита.

Малко хора знаят, но паразити, които попадат в човешкия организъм, също могат да доведат до този проблем.  Има и медикаменти, които като странична реакция водят до гастрита.

Не на последно място заболяването се предава по генетичен път – от родител на дете.

– Д-р Мороховец, минаха много празници. Хората хапнаха обилно. При какви оплаквания може да се мисли за проблем с жлъчката или панкреаса?

– Обичайно съмнението за такива проблеми идват след обилно хапване и пийване. Тежест в корема, силни болки, които трудно се повлияват от познатите спазмолитици или обезболяващи средства.  Честите симптоми са гадене, повръщане, коремни болки, температура и втрисане.

– Много хора казват, че имат нервен стомах. Има ли такава диагноза?

–  Да, но по-скоро това е функционални нарушение, а не заболяване. Ако трябва да се опише типичният пациент с нервен стомах, това е млада, амбициозна, атлетична жена с тегло около и под нормалното, с интелектуална професия и забързано ежедневие. Освен това страдащите от стомашна невроза често имат и разнообразни други оплаквания, част от комплекса нервно-вегетативна дистония: сърцебиене, трудно заспиване, обилно изпотяване на ръцете и краката, особено при напрежение, силно почервеняване на лицето, гадене и дори повръщане преди важно събитие – изпит, постъпване на работа, медийно участие, пътуване и др.

pik.bg

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук