Разрушителни трусове у нас има през 200-300 години, изстреляли сме си патроните миналия век!
Поредното силно земетресение във Вранча разбуди стотици граждани от Северна България през изминалата нощ. Трябва ли да се притесняваме от трусовете в Румъния и може ли кошмарът от 1977 г. да се повтори – тези въпроси коментира специално за ПИК топсеизмологът от БАН проф. Емил Ботев.
Интервю на Любомира ТОНЕВА
– Проф. Ботев, пореден трус от Вранча ни разлюля нощес, много българи са притеснени – има ли основание за това?
– Земетресенията във Вранча са с най-висока честото за целия Балкански полуостров. Разликата с останалите е, че разместванията стават на много дълбоко разстояние. Става въпрос за придвижване на един изостанал къс от кората на земята при разместването на тектонската плоча под Карпатите. Парчетата от земната кора, която е дебела около 60 км, на практика потъват в мармалада на земната мантия, съставена от гореща магма и много по-мека. Получава се придвижване заради различията в плътността, което ние усещаме като земни трусове. Те обаче са много дълбоки – на около 190 км, така че няма причина за притеснения. Сеизмичните вълни са силни, но не причиняват големи разрушения и материални щети.
През 1977 г. всичко е било много по различно, става въпрос по-скоро за човешка небрежност, тъй като срутени два блока са били с разрушени преди това стени отвътре, без никакви мерки срещу подобни бедствия.
– Може ли да се очаква силен трус в България, от порядъка на пернишкото земетресение преди 4 години?
– В България средната дълбочина на трусовете е 10-15 км, те не са дълбоки като във Вранча. Освен това, магнитуд 5,6 по Рихтер, колкото беше в пернишко, се определя като умерено силен и не е толкова опасен. Статистиката показва, че средната повторяемост на трусове с по-силна честота е 200-300 години, така че в този смисъл сме си изстреляли патроните миналия век. До момента нямаме данни за натрупания напрежения и няма основания да се счита, че ще има някакви силни земетресения. Нашите трусове са плитки, а и това, което следим е до 10 км. Измервания дълбоко в земните пластове са много скъпи и не се предприемат.
– През последните месеци имаше поредица от силни трусове и в друга наша съседка – Македония. Там какво се случва?
– Да, така е, но и там трусовете са от тези с умерена сила. Най-притеснителни са Гърция и Турция, където действително има голяма опасност от много силни трусове с магнитуд над 7 по Рихтер. Разликата между 6 и 7 е 30 пъти, представете си! Така че, затова нашите съседни държави казват, че Господ е българин, тъй като в България няма никакви индикации за толкова силни земетресения.