Това каза за Bulgaria ON AIR доц. Андрей Чорбанов, който е ръководител на българския екип, разработващ прототип на биологичния препарат.
Българският екип от учени работи с универсални за коронавирусите агенти. Това означава, че ако в БАН създадат ваксина, тя ще действа и срещу нови поколения вируси от същото семейство. Всяка стъпка в правенето на препарата е от изключителна важност.
Първият винаги е концептуален – тогава се решава какъв ще е дизайнът, тоест това, което ще се включи във ваксината.
„Чрез ваксината можем да стимулираме специфични групи от клетки, с които да се атакува тази клетка, която е заразена. Самият вирус не се разхожда в кръвта“, обясни доц. д-р Андрей Чорбанов от Института по микробиология „Стефан Ангелов“ при БАН.
„1 година е много кратък срок, ние можем да имаме прототип на ваксината срещу коронавирус до 1 година, но след това трябва да се включат в клинични изпитания голям брой хора“, каза директорът на Института по микробиология към БАН доц. д-р Пенка Петрова.
За да се стигне до този етап от създаването на ваксината, трябва да преминат поне няколко стъпала на научни доказателства.
Веселина Йорданова
dnes.bg