Суша: Стотици населени места у нас са на воден режим

0
253
hand under faucet without water, close-up view

Все повече населени места в България са на воден режим, засегнати са хиляди българи. От Министерството на околната среда и водите алармираха, че кризата с безводието у нас е възможно да се задълбочи, тъй като водата в 52 от язовирите е до половината.

От Министерството на околната среда и водите призоваха да се предприемат спешни действия заради ограничените водни обеми в язовирите: „Тича“, „Камчия“, „Ястребино“, „Ясна поляна“ „Асеновец“, „Среченска бара“, „Йовковци“, „Калин“ и „Карагьол“, използвани за питейно-битово водоснабдяване, и „Домлян“, „Пясъчник“, „Тополница“, „Копринка“ и „Жребчево“, от които се използват значителни водни обеми за напояване.

Най-тежка е ситуацията с водоснабдяването в областите Ловеч и Плевен. Подобна е ситуацията и в област Шумен, а в община Кочериново, област Кюстендил, е създаден кризисен щаб. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където режим на водата засега има само в някои села.

Плевен
Продължава водната криза в Плевен след като част от кладенците, захранващи града, пресъхват. Днес ще се състои работна среща между министрите на регионалното развитие и на околната среда и водите, областния управител на Плевен и кмета на града.

Ловеч
Водата в Ловеч ще се спира в 22:00 ч., а не както досега в 23:00 ч., ще се пуска в 6:00 ч. Това изпълнителният директор на „ВиК“ АД-Ловеч инж. Данаил Събевски. Ако сушата продължи до края на ноември, има опасност да се въведе и обеден режим за три или четири часа.

Смолян
Единственият язовир за питейни нужди в област Смолян е пълен на 60 процента, това заяви управителят на местното ВиК Костадин Тотев. Водоемът захранва две общини – Рудозем и Мадан, а в областта от пет месеца не е валял дъжд. Под воден режим са село Малка Арда и община Баните.

Търговище
67 населени места в област Търговище са под воден режим, съобщи за БТА управителят на ВиК ООД – Търговище инж. Явор Миланов. Експертът подчерта, че нивата на язовир „Тича“ са достатъчни за две години напред, стига да не се отклонява вода за напояване. Състоянието на язовир „Ястребино“ е малко по-благоприятно, каза още той.

Ямбол
Само едно населено е под воден режим в Ямбол, но дебитът на питейна вода е силно възпрепятстван заради засушаването. В някои села са осигурени водоноски.

За момента няма опасност от водни режими в София, Петрич, Сливен, Видин, Русе и Кърджали.

По-малко валежи, остаряла ВиК инфраструктура, липса на резервни водоизточници. Това са част от причините за безводието в някои региони на страната според проф. Петър Калинков и проф. Емил Гачев. Пред БНР, експертите споделиха, че основните проблеми пред водните ресурси на страната са разпределението им и променливия климат.

Според проф. Емил Гачев, сътрудник в Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН, проблемът е сезонен. Летните суши, липсата на валежи и лошата утилизация на подземните води влошават проблема допълнително.

Горите също са фактор. Според експерта, стратегия за опазване и развитие на флората би била ключова за предотвратяването на суши и наводнения.
„…разполагаме с ресурси 4 пъти повече отколкото ни е необходимо,“ това сподели пред БНР и проф. Петър Калинков. За него проблемът е в управлението, а при намален приток, приоритет трябва да е водоснабдяването на населението.

Експертът подчерта, че изграждането на яз. Черни осъм ще реши проблемите с водата в Плевенско. За него, намаляване на загубите на вода е ключово за справяне с кризата. Подмяна на старата водопроводна мрежа е един от начините това да се изпълни.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук