Столична община и АПИ започват ремонт на локалната улична мрежа, обслужваща Северната скоростна тангeнта, с отпуснатите от правителството 1,5 млн. лв.

0
789

С отпуснатите от правителството 1,5 милиона лева Столична община и АПИ започват ремонт на локалната улична мрежа, обслужваща Северната скоростна тангента. Парите бяха отпуснати на Столична община на заседанието на Министерския съвет като допълнителна точка в дневния ред по повод сигналите на граждани за затруднена организация на движението между кв. „Илиянци“ и кв. „Требич“ на София.


„Още днес ще бъдат дадени парите, необходими за изграждането на локалните платна. Има още 2-3 седмици по стария договор на тангентата, може да започнете да го правите веднага“, заяви премиерът Бойко Борисов пред представители на инициативния комитет.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова обясни, че средствата, отпуснати от ОП „Регионално развитие“, са били насочени за построяване на Северната скоростна тангента, а грижа на общината е изграждането на пътната мрежа до нея.

„Ангажимент на Столична община е да изгради локалните трасета или да ремонтира  довеждащата улична мрежа, която да обслужва града и малките населени места на територията на общината. За съжаление поради обжалване, поради забавяне в изпълнението това не е факт, затова сега с тези целево предоставени средства общината ще може да намери проектно решение, с което да облекчи трафика и пътуващите от Требич и другите населени места да може да се качват на тангентата“, каза министърът.

Главният архитект на София арх. Здравко Здравков обясни какво ще бъде предприето за улесняване на трафика под подлеза. „Идващите от квартал „Илиянци“ да могат да правят десен завой, да стигат до пътния възел, който е на мястото на бъдещия бул. „Рожен“, след което да тръгват към Требич. В оперативен порядък бързо намерихме проектанско решение и пристъпваме към изпълнение на строителните дейности“, заяви арх. Здравков.

Гражданите от инициативния комитет, които поискаха бързо решаване на проблема и бяха поканени на заседанието, благодариха на премиера за бързото решение. Задоволство изрази и кметът на район „Надежда“ Димитър Димов. „По този план работим от 2010 г. За съжаление има сериозни проблеми с Подробния устройствен план, който в момента е в съда. Това досега ни е спирало с реализацията на пътния възел на „Рожен“. Делото е насрочено за 19 юни. Нямаме търпение по най-бързия начин въпросът да се реши, за да можем да работим по проекта“, подчерта Димов.

За разрешаване на създалата си ситуация преди бул. „Рожен“ и премахване на 90-градусовия завой АПИ ще подпомогне общината за реализирането на временното решение на проблема, а именно чрез въвеждането на еднопосочно движение през подлеза, като движението ще бъде организирано така, че да са намалят до минимум конфликтните точки.

Още през следващата седмица ще бъде направена алтернативната връзка за придвижване до с. Мрамор през възела на Софийския околовръстен път със Северната скоростна тангента, което ще доведе до улесняване на трафика.

Временната организация в района в ул. „Васил Левски“ (пътят за село Мрамор) в момента е свързана с изграждането на участък 2 от Западната дъга на Софийския околовръстен път. През август ще бъде възстановено кръстовището на околовръстния път с ул. „Васил Левски“, който в момента е затворен, заради изграждане на конструкция на надлез.

В момента в посока София функционира надлезът на бул. „Лазар Михайлов“ над Северната тангента, който обслужва достъпа откъм с. Кубратово.

Агенция „Пътна инфраструктура“ построи отсечката по проект, изготвен от общината и предоставен на АПИ като целта бе да се прехвърли транзитният трафик, който се генерира от АМ „Тракия“ и АМ „Хемус“ към АМ „Струма”, за да се облекчи движението по Северната дъга на околовръстния път на София. Трасето, което е ангажимент на пътната агенция, беше изпълнено по проект и в срок.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук