Без строги ограничителни мерки броят на заразените нараства с около 40% за денонощие, коментира Цветозар Томов
Без строги мерки срещу коронавируса не само ще бъдат изгубени човешки животи, но и икономиката ще пострада. Такава позиция изрази социологът Цветозар Томов.
„Напоследък все повече хора, включително отговорни политици, упорито внушават, че удължаването на извънредното положение и съпътстващите мерки за ограничаване на инфекцията с COVID-19 ще разрушат икономиката и от тях ще има повече вреди, отколкото полза.
Поне едно нещо вече знаем със сигурност за тази пандемия – без строги ограничителни мерки броят на заразените нараства с около 40% за денонощие.“ – отбелязва той в своя публикация във Фейсбук.
Томов прогнозира, че ако властите се поддадат на внушенията за сваляне на ограниченията, а хората масово престанат да се предпазват, най-малко 150 хиляди българи ще загинат от заразата.
„Досега са регистрирани 498 заразени, а вероятният им реален брой е между 2500 и 3000. Ако от днес решим да си живеем както си знаем, без предпазни мерки, те ще се удвояват за 48 часа.
До Цветница ще достигнат 40 000-50 000. 10 000 от тях ще се нуждаят от болнично лечение, но здравната система вече няма да може да ги поема. В резултат смъртността ще се увеличи до 10-15%. До Великден ще наближат половин милион и животът в страната ще се разпадне. До края на април ще надхвърлят милион. Още милион ще се разболеят през май при затихващ тренд на заразяване.
След това епидемията ще заглъхне, като ще е довела до смъртта на над 150 000 души. Това е алтернативата. Това, което ми е интересно в мисленето на адептите на такъв вариант, е как точно си представят съхраняването на икономиката при такъв сценарий.“ – коментира социологът.
Според него обаче обществото ни не би допуснало такъв вариант. „Разбира се, това няма да се случи. Когато хората масово видят накъде вървят нещата, те сами ще разберат, че без строга карантина последиците ще са ужасни. Повечето от нас, надявам се, го виждат и сега и ние като нация засега се справяме великолепно с това тежко предизвикателство.
Данните за страните, в които пандемията нахлу по-рано показват, че цикълът на нейното развитие е в рамките на 2 месеца. Извървели сме една трета от този път. Правителството, както и да се отнасяме към него, засега се справя по-добре от почти всички правителства в Европа. Здравната система – също. Ние като граждани – също. Просто трябва да издържим още 6 седмици.“ – казва в заключение Цветозар Томов.
News24sodia.eu