167-та годишнина от рождението на великия българин Христо Ботев бе отбелязана на 6 януари пред бюст-паметника на поета в Борисовата градина в София.
„Нашето българско Богоявление е Христо Ботев“, каза в словото си директорът на Националната библиотека „Св. Кирил и Методий“ Боряна Христова. „Ботев е символ на българския национален гений не само, защото вече много е писано и говорено за него, а защото той изисква истинност, честност и откровеност до край, която не винаги сме готови да приемем, почти никога не сме готови да направим. Той е взривоопасна смес от дълбок и проницателен ум, развит интелект и извисена духовност, съчетани с безкомпромисен характер, огнен темперамент и жестоко чувство за хумор“ , допълни още Христова.
Заместник-кметът на Столичната община Тодор Чобанов,се обърна към присъстващите с думите – „Христо Ботев е забележителна личност, която трябва да служи за пример на съвременното българско общество. Трябва да се стремим да следваме заветите на бележити българи като Христо Ботев и Васил Левски“.
Поздравителен адрес от името на президента Росен Плевнелиев прочете Мартин Иванов, президентски секретар по култура и образование и бивш министър на културата в служебния кабинет на Георги Близнашки. В него се посочва, че рядко в една личност толкова пълноценно се преплитат образите на отдадения революционер, поет и публицист. „Ботев претворява пламенното си слово в своята кауза, стиховете си в своята съдба. Заветът му „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира“ отдавна се е превърнал в най-ярката емблема на българския гений и на волята на народа ни за свобода, независим и достоен живот“, се казва още в поздравителния адрес на държавния глава.
Да сведат глава и да оставят цвете пред паметника на Христо Ботев дойдоха десетки граждани, политици и ученици. Венци и цветя пред паметника на Христо Ботев бяха поднесени и от името на президента на Р България, кметът на столицата, председателят на парламента, партии и граждански организации.
Водещ на честването бе актьорът Мариус Донкин, а участие взеха хорът на Валентин Бобевски и гвардейците от Националната гвардейска част.
По традиция тържественото отбелязване на годишнината от рождението на Христо Ботев се организира от Столична община, Министерство на отбраната и Общонародна фондация „Христо Ботйов“.