Софиянски представя до два месеца идеите си за нов икономически модел

0
1273

Нещата не вървят. България крета от 2007 г. насам. Откакто сме в ЕС не можем да се отлепим от последното място по стандарт на живот. Това е неприятно и обидно за всеки един българин.

Това каза пред БНР бившият служебен премиер и бивш кмет на София Стефан Софиянски, който оповести, че работи върху създаването на нов икономически модел. Проектът не е за политическа формация, изтъкна той: „Смятам, че начинът, по който е конструиран МС, разпределението на властите в момента между Президентство, МС, местна власт, НС, не позволява един добре работещ държавен механизъм, не позволява дори едно обединение на нациите около конкретни цели“.

Според Софиянски е необходимо да променим държавното устройство и е „правилно“ да натоварим президента с отговорности за вътрешната и външна сигурност на страната. „Трябва конституционно да определим конкретно броя на министерствата и техните пълномощия, както е било в Търновската конституция, за да можем да имаме един мандат на министрите, добър, и да можем да изберем министри, които отговарят с квалификацията си на длъжността, която заемат“, заяви бившият служебен премиер. Софиянски възнамерява да представи идеите си до месец-два.

Той коментира и номинацията на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН като „доста частен случай“: „Раздвоен съм! От една страна ми се иска българин, от друга страна ми се иска България да дава нови знаци, а не да се връща към едно неудовлетворително за България минало. Знакът с тази кандидатура означава, че в България нищо не се променя. Не съм против човека, против знака съм“. Той определи ликвидирането на КТБ като „един заговор между БСП и ГЕРБ, а предполагам че и ДПС е участвала“. Банката не е трябвало да бъде ликвидирана, категоричен беше той и определи ситуацията в КТБ като по-малко тежка от тази в „Биохим“ през 1997 г. „КТБ не трябваше да бъде закривана.

Това стана с мълчаливо съгласие. Никой в предизборната си кампания не заложи на това, че ще оздрави КТБ. Всички мълчаха, да не казвам как, по този въпрос. КТБ задължително трябваше да бъде спасена. Държавата трябваше да влезе частично в нея. КТБ беше една от банките с най-разпространена клонова мрежа. Ние я загубихме! Това не подменя възможността да бъдат осъдени хората, нарушили закона. Оздравяването означаваше, че щяхме да знаем кой какъв е, какви са тези вложители и какво имат. Ние го научаваме изкривено от синдици месеци наред“, коментира Софиянски. Той назова бившите премиери Близнашки, Орешарски и Борисов като носещи отговорност, за това че не са променили ситуацията.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук